Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tider Başkanı Akkuş: “Türkiye-ermenistan Sınır Kapısı Açılsın”

Giriş Tarihi: 25.5.2015 12:28 Güncelleme Tarihi: 25.5.2015 12:30
Toplumsal İlerleme Derneği (TİDER) Başkanı Murat Akkuş, Türkiye-Ermenistan sınır kapılarının açılmasını istedi.
Merkezi ’da bulunan Toplumsal İlerleme Derneği (TİDER) Başkanı Murat Akkuş, Türkiye’nin Ermenistan ile iki sınır kapısı olduğunu belirterek, “Biri Kars Akyaka Doğu Kapı, Ermenistan’ın Gümrü şehriyle, diğeri de Iğdır Alican Sınır Kapısı, başkent Erivan ile. Ancak, iki kapıda kapalı. Biz, sivil toplum örgütü olarak bu komşu ülke ile olan sınır kapılarımızın açılması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.
Türkiye’nin sınır kapılarını Ermenistan’a açması gerektiğini anlatan Akkuş, şöyle konuştu: "Kapı kapalı da olsa Türkiye ile Ermenistan arasındaki ticaret, Gürcistan ve İran üzerinden zaten yapılıyor. Her gün Erivan’dan İstanbul’a uçak ve otobüs seferleri var. Yüz bini aşkın Ermeni vatandaşı Türkiye’de yaşayıp çalışıyorken, kapıların kapalı olmasının ne anlamı var? Yıllar önce ben de ‘Ermeni parası üstünde Ağrı Dağı’nın resmi var. Kapı açılmasın’ diyordum. Oysa ki dağ burada olduktan sonra varsın tüm dünya amblem olarak kullansın. Bize ne zararı var, tam tersi tanıtım amaçlı faydası var. Dünyadaki tüm paraların üstünde olsa ne olacak. Kapı açılırsa halklar arasında kaynaşma ve diyalog gelişir, ön yargı kalkar. Kapının açılması iki tarafında geçmişte yaşanan olumsuzlukları tarihçilere bırakmaları gerektiğine ikna olmalarının yolu, kapının açılması ile olur. Tarih ile yüzleşmek gerekirse o da yapılmalı."
Sınır ticaretinin olmadığı bir coğrafyada üretim, ithalat ve ihracatın sönük kalacağını anlatan Akkuş, şunları söyledi: "Kapıların kapalı olduğu bir coğrafyada halklar birbirlerine yabancı kalır. Yanlış algıları gelecek nesillere de taşır ve ön yargılı yaklaşımların önü alınmaz. Bu da çok kötü bir yaklaşım olur. Biz ülkemizin komşu ülkelerle ticaret yapmasını, yatırımlar gerçekleştirmesini, var olan sorunları aşmasını ve barış içinde yaşamasını istiyorum. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunların diyalogla çözülmesini istiyoruz. Temennimiz Karabağ sorununun uzlaşma ile sonuçlanmasıdır. Halklar arasında sorun olmaz. Milletler arasında her zaman kardeşlik, barış ve insani yaklaşımlar yaşanır. Devletler her zaman kendi çıkarlarına göre hareket ederler. Serhat illerinin sınır ticaretinden başka şansları yoktur.”
Akkuş, Iğdır’ın üç ülkeye komşu tek il olduğunu hatırlatarak sözlerini şöyle tamamladı: “İran Borualan Sınır Kapısı kapalı, Ermenistan kapısı kapalı, bir tek Nahcıvan Dilucu Sınır Kapısı açık. O da kapalı olsa ondan iyidir. Doğubayazıt-İran ile 480 kalem ticaret yaparken, Iğdır bir millet iki devlet Nahcıvan ile 118 kalem ancak ticaret yapabilmekte. Vize de cabası. Ermenistan ile olan Alican Sınır Kapımız başta olmak üzere kapıların üçü de açık olmalı ve sınır ticaretine işlerlik kazandırılmalıdır. Nahcıvan kapısı tam anlamıyla ticaret kapısına dönüşmelidir. Iğdır’ın İran ile olan sınır kapısı Borualan açılmalı. Ermenistan ile olan her iki sınır kapısı da açık olmalıdır düşüncesindeyiz. Ermeni kapısının açık olması Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunların çözümüne de katkı sunacaktır.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tider Başkanı Akkuş: “Türkiye-ermenistan Sınır Kapısı Açılsın”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN