Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En Son Müze Açılışı İçin Gelmişti

Giriş Tarihi: 17.6.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 14:48
En Son Müze Açılışı İçin Gelmişti
Ankara’da tedavi gördüğü hastanede vefat eden 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ’ya son olarak, adını taşıyan Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’nin açılışı için gelmişti.
Demirel’in kardeşi iş adamı Şevket Demirel tarafından yaptırılan Süleyman Demirel Kalkınma Müzesi, Türkiye’nin siyasi tarihine ışık tutuna belgeleri barındırıyor. Demirel’in 6 defa gidip 7 defa hükümet kuruşunu simgeleyen 7 kubbeli müzede, Demirel’in memurluktan Cumhurbaşkanlığının sone erdiği döneme kadar kullandığı eşyalar sergileniyor. Yapımına 1994 yılında başlanan müze, geçen yıl 26 Ekim tarihinde Demirel’in de katıldığı törenle açıldı. Müze açıldıktan sonra binlerce kişi tarafından ziyaret edildi.
Müzenin girişinde Demirel’in balmumundan heykeli yer alıyor. Demirel’in başbakan olduğu 1965’ten Cumhurbaşkanlığı görevinin sona erdiği döneme kadar olan belgeleri de inceleme imkanı ziyaretçilere sunuluyor. Kalkınma Müzesi’nde 1980 askeri darbesinde Kenan Evren’in Demirel’e gönderdiği mektuplar, Demirel’in siyasi hayatına ilişkin belge ve hatıra fotoğrafları, kendisine hediye edilen eşyalar yer alıyor. Müzenin yer aldığı alada Demirel Külliyesi’de bulunuyor. Demirel’in dünyaya geldiği restore edilmiş evde kullanılan eşyalarla duvarlarda hatıra fotoğrafları bulunuyor.
CAMİLERDE SELA VERİLDİ
Öte yandan Demirel’in vefatı nedeniyle Isparta merkezindeki camilerde sela verildi. Seladan sonra Demirel’in vefat haberi verildi ve ruhu için rahmet okundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En Son Müze Açılışı İçin Gelmişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN