Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa Eğitimi Türk Öğrenciler İçin Bir Fırsat

Giriş Tarihi: 5.3.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 5.3.2015 12:00
Esenyurt Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Avrupa Birliği Türkiye Delagasyonu’nun ortaklaşa düzenlemiş olduğu ‘Avrupa ve Gençlik Konferansı’nda konuşan AB Küresel Araştırma Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Can Baydarol, gelecek noktasında Avrupa ile yapılan en önemli anlaşmanın Erasmus olduğunu belirtti. Baydarol, öğrencilerin Avrupa ile tanışmalarının Türkiye’de eksikliğini duyduğumuz bilimsel hayata katkısı olacağını da ifade etti.
Esenyurt Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Avrupa Birliği Türkiye Delagasyonu’nun ortaklaşa düzenlemiş olduğu ‘Avrupa ve Gençlik Konferansı’nın ikinci oturumu Esenyurt Üniversitesinde gerçekleşti. Avrupa Birliği Küresel Araştırma Derneği Başkan Yardımcısı ve Avrupa Takımı Akademisyeni Dr. Can Baydarol’un konuşmacı olduğu programa Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Gazanfer Karakaş, Esenyurt Üniversitesi Dekanları, Öğretim Üyeleri ve çok sayıda üniversite öğrencisi katıldı.
AB ÜYELİĞİNE İNANÇ EROZYONU YAŞANIYOR
Türkiye’nin 1959’dan günümüze son derece inişli çıkışlı bir Avrupa Birliği grafiği olduğunu vurgulayan Dr. Can Baydarol, “Türkiye’nin AB ile macerası 31 Temmuz 1959 tarihinde başladı. Türkiye’nin AB ile ilişkilerine baktığımızda 1959’dan günümüze son derece inişli çıkışlı bir grafik karşımıza çıkıyor.3 Ekim 2005’te müzakerelere başladık ama hiçbir zaman için bu müzakerelere başlayıp da diğer ülkeler ile aynı koşullarda sürdürdüğümüzü söyleyemeyiz. Müzakereye oturan her ülke bir gün o masadan tam üye olarak kalkacağını bilerek oturur. Türkiye hala ne olacağını bilmeden orada duruyor. Toplumda yüzde 75’lere ulaşan AB üyeliğine bakışın şu an yüzde 25’lere kadar düştüğü bir inanç erozyonu yaşanıyor. Büyük olasılıkla Gümrük Birliği sürecinin iyileştirileceği, biraz daha genişletileceği başka bir paralel müzakere ortamına doğru gidiyoruz. Dolayısıyla tam üyelik beklentisinin yerini önceliği Gümrük Birliği, Tarım Ürünlerinin ve Hizmetlerin Serbest Dolaşımı gibi yeni başlıkların alacağı bir periyot bizi bekliyor” dedi.
AB TÜRKİYE’Yİ TAM ÜYE OLARAK ALMAYA HAZIR DEĞİL
Avrupa Birliği’nin kurulma aşamasını, “İkinci dünya savaşı sonrası 20 Milyon kişinin hayatını kaybettiği bir Avrupa’da barış projesi olarak ortaya atılan, insanların parayı silaha yatırmak yerine kalkınmaya yatırdıkları ideal” olarak tanımlayan Dr. Baydarol, “AB’ye girme süreci Türkiye’ye bağlı bir durum değil. Türkiye ne yaparsa yapsın karar alıcı mekanizma karşı taraf. Biliyoruz ki karşı taraf ekonomik güçlükler ve siyasi belirsizlik ortamı içerisinde Türkiye’yi tam üye olarak alamaya hazır değil” ifadelerine yer verdi.
ERASMUS GELECEK NOKTASINDA EN İYİ ANLAŞMA
Gelecek noktasında Avrupa ile yapılan en önemli anlaşmanın Erasmus olduğunu belirten Baydarol, “Erasmus ile Avrupa tarafından gençlere bir fırsat sunuluyor. Bütün gençler Avrupa’da bir veya iki dönem geçirmek için büyük heyecan duyuyorlar. Çünkü bir yabancı ülkeye gitmek, orada okumak, eğitim olanaklarından yararlanmak hem kendini eğitim açısından değerlendirmesi hem de o toplumu tanıması ve ilerideki hayat tecrübelerine yapacağı katkılar açısından son derece önemli. Her yıl yüzlerce öğrenci üniversitelerin çeşitli bölümlerinden eğitim almak amacıyla Avrupa’ya gidiyor. Avrupa’dan da Türkiye’ye gelen öğrenciler de var. Sadece bizden oraya gidenlere bakmamak gerekiyor. Bizim çocukların eğitimleri açısından Avrupa Eğitimi gerçeği ile tanışmaları Türkiye’de eksikliğini çok duyduğumuz bilimsel hayatın gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır” diye konuştu.
Konferans sonrası, Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Gazanfer Karakaş AB Küresel Araştırma Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Can Baydarol’a verdiği konferans ile ilgili teşekkür ederek plaketi takdim etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa Eğitimi Türk Öğrenciler İçin Bir Fırsat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN