Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlar, İstiklal Caddesi’nde ’Özgecan’ İçin Yürüdü

Giriş Tarihi: 8.3.2015 17:28 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 17:48
Kadınlar, İstiklal Caddesi’nde ’Özgecan’ İçin Yürüdü
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla İstiklal Caddesi’nde yürüyüş düzenleyen "Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu" üyesi bir grup kadın, Özgecan Aslan cinayetini ve kadınlara yönelik şiddeti protesto etti.
"Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu" üyesi bir grup kadın, Mersin’de vahşice öldürülen Özgecan Aslan için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Taksim Tünel’den Galatasaray Lisesi önüne yürüdü.
Taksim Tünel’de toplanan kadınlar yürüyüşe geçmeden önce kadın cinayetlerine ilişkin bir gösteri yaptı. Yapılan gösteride kadınlar kendini yere atarken, bazı kadınlar ise yerde yatan arkadaşlarının etrafını beyaz tebeşir ile çizerek kadın cinayetlerine dikkat çekti. Ardından yürüyüşe geçen kalabalık grup, buradan İstiklal Caddesi boyunca ellerinde dövizler ve bayraklarla "Kadın cinayetlerini durduracağız", "Asla yalnız yürümeyeceksin" sloganlarını atarak Galatasaray Lisesi önüne yürüdü.
Öte yandan yürüyüş sırasında annesi kortejde yer alan bir kişi ile bir grup arasında gerginlik çıktı. Çıkan gerginliğe polis anında müdahale ederken, gerginliğin, oradan geçen bir grup erkeğin yürüyüş yapan kadınlara hakaret etmesinden kaynaklandığı öğrenildi.
“ADALET ARAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Galatasaray Lisesi önünde yürüyüşünü tamamlayan ’Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ üyesi kadınlar burada basın açıklaması yaptı.
Grup adına basın açıklaması yapan Gülsüm Kav yaptığı açıklamada, "Kadın cinayetlerine karşıyız diyerek bugün burada çok sayıda kadın buluştuk ve aynı zamanda çok sayıda kadın kardeşimiz, öldürülen kadın kardeşlerimizi anmak, onların adalet arayışını, onlar için, adalet aramak için onları da resmettiler. Gördüğünüz izler onların izleridir. Onları asla unutmayacağız ve aynı zamanda hepsi için adalet aramaya devam edeceğiz, adaleti sağlayacağız. Bugün dünyanın bütün meydanlarının, kadınlar için ayakta olduğu gündeyiz" dedi.
"MÜCADELEMİZ UZUN, ÇOK GÖREVİMİZ VAR"
Gülsüm Kav, "Arkamızda, kadınların eşitlikten ve özgürlükten asla vazgeçmeyen mücadele birikimi var. Çok güçlüyüz çünkü arkamızda kadınların tarih boyunca biriken direnişi var. 1857’de ABD’de dokuma işçisi kadınların hayatlarını ortaya koyarak başlattıkları direniş devam ediyor. Bizler, bu direnişin devamcısıyız. Kadınların kurtuluşu gerçekleşene kadar da mücadelede kararlıyız. Mücadelemiz uzun ve 2015 Türkiye’sinde çok görevimiz var" şeklinde konuştu.
Öte yandan, yürüyüş esnasında İstiklal Caddesi’nde bulunan bir inşaatta çalışan işçiler de yürüyüş yapan kadınlara destek verdi. İnşaat işçilerinin ellerinde cep telefonlarıyla eylemi görüntüleyip kadınları alkışladığı görüldü.
Grup, basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar, İstiklal Caddesi’nde ’Özgecan’ İçin Yürüdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN