"Ortadoğu Kadınları" Eyüp’te Konuşuldu

Giriş Tarihi: 9.3.2015 19:38 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Eyüp Belediyesi’nin desteğiyle Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen söyleşiye katılan gazeteci Mehmet Akif Ersoy, Ortadoğu’da yaşanan savaşlarda kadınların yerini ve durumunu anlattı.
Eyüp Belediyesi’nin desteğinde Bilgi Üniversitesi Hürriyet ve Adalet İnisiyatifi Kulübü’nün organizasyonu ile “Bir Gazetecinin Gözünden Ortadoğu’nun Kadınları” adlı bir söyleşi gerçekleştirildi. Bilgi Santral Kampüsü etkinlik çadırında gerçekleştirilen söyleşiye konuşmacı olarak Gazeteci Mehmet Akif Ersoy katıldı. Ersoy, Ortadoğu’da savaş muhabirliği yaptığı dönemlerde elde ettiği birikim ve tecrübeyi üniversiteli gençlerle paylaştı. Ersoy, fotoğraflarla ve videolar ile anılarını anlattığı söyleşide savaş mağdurlarının en çok kadınlar ve çocuklar olduğunu dile getirdi.
Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ise yaptığı konuşmada, “Kadınlar günü, erkekler günü, çocuklar günü, babalar günü, anneler günü gibi yılda bir defa tertiplenen bu tür günlere çok sıcak bakmıyorum açıkçası. Anneler gününü sadece bir günde kullanılmasının çok doğru olmadığını düşünüyorum mesela. Çünkü yılın 365 günü de benim annem ve bir anneye duyulan hissiyatım ne ise yılın her günü o hissiyatım devam ediyor, etmelidir. Diğer günler içinde aynı şeyi düşünüyorum. Ancak bir şekilde popüler kültürün ya da başka şeyin oluşturduğu fırsatları da kullanmanın çokta yanlış olmadığını düşünüyorum” dedi.
Aydın sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bizim medeniyetimizde, bizim inanç dünyamızda kadın deyince ne anlaşılması gerekiyor? Aslında çok net; dezenformasyonun ya da geleneklerin ya da tarif edilmiş kavramların ışığında düşündüğümüzde çok net bir tablo ortaya çıkmıyormuş gibi görünüyor ama bizim bunu anlamdaki net, ilahi kaynağımıza baktığınızda ya da onun uygulamalarına, güzel örneklerine baktığımızda aslında çok net bir tabloyu görebiliyoruz.”
Başkan Aydın, konuşmasının sonunda öğrencilerle ve konuşmacı Ersoy ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Ortadoğu Kadınları" Eyüp’te Konuşuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN