Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rekabet Kurumu, Coca Cola Hakkında Soruşturmayı Tamamladı

Giriş Tarihi: 9.3.2015 14:48 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Rekabet Kurulu, Coca Cola Satış Dağıtım A.Ş. hakkında yürütülen soruşturmayı sonuçlandırdı.
Rekabet Kurulu, Coca Cola Satış Dağıtım A.Ş. için idari para cezası uygulanmasına gerek olmadığına karar verdi. Rekabet Kurumu’nun resmi sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Coca Cola Satış Dağıtım A.Ş.’nin münhasırlığa yönelik faaliyetler yoluyla 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal edip etmediğinin tespiti için yürütülen soruşturma tamamlandı.
Soruşturma, Coca Cola Satış Dağıtım A.Ş.’nin başta , Ankara, İzmir, Bursa, Antalya olmak üzere Türkiye’nin muhtelif yerlerindeki bazı noktalar ile münhasır anlaşmalar yaptığı iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen önaraştırma sonucunda açılmıştı. Soruşturma safhasında, Coca Cola Satış Dağıtım A.Ş.’nin 10.09.2007 tarih ve 07-70/864-327 sayılı Kurul kararının gereklerini yerine getirip getirmediği, mevcut sözleşme ve protokollerinin münhasırlık hükümleri içerip içermediği, pazardaki bulunurluk ve pazar payı verileri dikkate alınarak sözleşme ve uygulamalarının pazarda fiili münhasırlık yaratıp yaratmadığı gibi hususlar incelendi.
05.03.2015 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Coca Cola Satış Dağıtım A.Ş.’nin rakiplerinin satış noktalarına girmelerini önleyici organize ve sistematik eylemlerde bulunduğuna dair bilgi ve bulguya ulaşılamadığı kanaatine varıldı. Bu nedenle Coca Cola Satış Dağıtım A.Ş.’nin 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal etmediğine; dolayısıyla aynı Kanun’un 16. maddesi uyarınca adı geçen teşebbüse idari para cezası uygulanmasına gerek olmadığına karar verildi".
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rekabet Kurumu, Coca Cola Hakkında Soruşturmayı Tamamladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN