Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara’da ’Düz Paket’ Çalıştayı Düzenlendi

Giriş Tarihi: 10.3.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Türkiye’nin halk sağlığını korumak için, Sağlık Enstitüsü Derneği’nin çağrısı ve ev sahipliğinde, Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Yürütme Kurulu üyeleri ile Türkiye’nin önde gelen tütün kontrolü uzmanları ve hukukçularının katılımıyla Ankara’da "Düz Paket” konulu bir çalıştay düzenlendi. Toplantının sonucunda uzman heyeti, sigara kullanıcısının yarısını öldüren bir ürünün parlak ve renkli paketlerde satılmasının ivedilikle önüne geçilmesi için düz paket uygulamasına geçilmesi çağrısında bulundu.
Çalıştay katılımcıları uzmanlar, bilimin insanlık yararına keşfettiği yöntemlerin ancak yasa koyucular tarafından halka sunulabileceği konusunda birleşerek, sigarada düz paket uygulamasının ivedilikle kanuna dönüştürülmesini talep etti.
Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı Doç. Dr. Özen Aşut, "Düz paket uygulaması ile tütün ürünlerinin çekiciliğinin ve cazibesinin azaltılması, mevcut sağlık uyarılarının dikkat çekiciliğinin ve etkinliğinin arttırılması, ürün ve ürün paketlerinin bağımlılık ve sağlık zararları hakkında yanlış yönlendirmelerinin önüne geçilmesi zorunludur" şeklinde görüşlerini belirtti.
Sağlık Enstitüsü Derneği üyesi ve Halk Sağlığı uzmanı Prof. Dr. Dilek Aslan, "Tütün ürününün paketlenmesi tütün endüstrisinin ürün tanıtımı için son derece önemli bir araçtır. Bir başka ifadeyle, endüstri açısından en önemli reklam aracı, endüstrinin hedef kitlesi ile olan iletişim yolu olarak kabul edilmelidir. Dolayısıyla, her bir tütün ürünü için "özgün" olan bu uygulama ile mücadele etmek gerekir" dedi.
Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, "Toksik bir madde olan sigaranın parlak renkli paketlerde satılmaması gereği dünya tıp otoriteleri tarafından 1980’li yıllarda ortaya konmuştur. Sigara endüstrisi en çok korktuğu bu uygulamayı, yasa süreçlerine engel olarak, politikacıları sindirerek, 30 yıl boyunca soğutmuştur. Otuz yıldır yasalar yapılamadığı için birçok genç cazip bulduğu paketleri almış, milyonlarca kişi ölmeye devam etmiştir. Bu yasa halkımızın hakkıdır ve talebimizdir" diye konuştu.
Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi hukuk danışmanı Av. Turgut Kazan da, “Sağlık hakkı en temel insanlık hakkıdır. Böyle bir hak her türlü ticari hakkın üzerindedir, böyle bir yasa ülkemiz ve uluslararası kanunlar ile uyumludur" dedi.
DÜZ PAKET UYGULAMASI
Düz paket uygulaması, Dünya Sağlık Örgütü Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi’nin (WHO-FCTC) Madde 11 ve Madde 13 kapsamında taraf ülkeler için çok net olarak tanımlanmıştır. Sözleşmenin 11. Maddesinin 1a Fıkrasına göre, tütün ürünü ambalajı ve etiketi ile ürün özellikleri, sağlık etkisi, yanıltıcı veya hatalı izlenim bırakma olasılığı bulunan tarzda tanıtımı yapılamaz. Bir tütün ürününün diğerine göre daha az zararlı olduğu konusunda doğrudan veya dolaylı yoldan yanlış izlenim bırakan kavram, tanımlama, marka adı, biçimsel veya diğer her türlü işaret bu kapsamdadır. “Low tar/düşük katranlı”, “light/hafif”, “ultralight/çok hafif” ve “mild/yumuşak” sözcüklerinin yasağı da bu kapsam altındadır.
Düz paket uygulaması ile tütün paketleri üzerinden renk, logo, marka gibi endüstriyi çağrıştıracak her türlü uyaranın (tütün endüstrisi reklamlarının) tamamen kaldırılması, tütün ürünlerinin sade paketlenmesi, paketlerin renklerinin standart olması, görsel unsur olarak sadece resimli sağlık uyarılarının bulunduğu paketlerin düzenlenmesi amaçlanmaktadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara’da ’Düz Paket’ Çalıştayı Düzenlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN