Hayyam Memduh, Mülteci Kadınları Anlattı

Giriş Tarihi: 12.3.2015 10:38 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Küçükçekmeceli kadınlarla buluşan Suriyeli mülteci Hayyam Memduh, mülteci kadınların yaşadığı sıkıntıları anlatarak Türkiye’ye yardımlarından dolayı teşekkür etti.
Suriyeli mülteci Hayyam Memduh Küçükçekmece Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte Küçükçekmeceli kadınlarla bir araya geldi. Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde Küçükçekmece İlçe Müftülüğü tarafından gerçekleşen ‘Birlikte Yaşama Kültürü ve Mülteci Kadınlar Sorunu’ başlıklı programa, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Güllüçayır, Küçükçekmece İlçe Müftüsü Cemallettin Bal başta olmak üzere pek çok Küçükçekmeceli kadın vatandaş katıldı.
“DİLENCİ DEĞİLİZ, İŞ İSTİYORUZ, ÇALIŞMAK İSTİYORUZ”
Anlattıklarıyla herkesi duygulandıran Hayyam Memduh, Suriyeli kadınların yaşadığı sorunlara değinerek şunları söyledi; “Türkiye’ye gelen Suriyeli kadınların çoğunun eşi yok. Burada çocuklarıyla birlikte tek başlarına mücadele etmek zorunda kalıyorlar. Türkler bizi yardımlarıyla mahcup ediyor. Onlara çok minnettarız. Ancak biz dilenci değiliz. Biz iş istiyoruz. Çalışmak istiyoruz. Biz her şeyimizi geride bırakarak buraya geldik. Namusumuzu onlara teslim etmedik. Savaşın ilk bölümünü kazandık. Şimdi sıra ikincisin de. Çocuklarımızın eğitimsiz olmasını istemiyoruz. Bu nedenle onlara kendi kültürümüzün eğitimini vermek zorundayız.”
“SADECE TÜRKİYE BİZE YARDIM ELİNİ UZATTI”
Küçükçekmece Belediyesi’ne ve özellikle Türk hükümetine teşekkür eden Hayyam Memduh, “Biz bir aslandık ve herkes dostumuzdu. Şimdi yaralı bir aslan olduk ve herkes bizi sırtımızdan bıçaklamaya başladı. Biz sadece Türkiye’nin dostumuz olduğunu gördük. Türk hükümetine minnettarız. Ne kadar teşekkür etsek az. Türkiye haricinde hiç kimse bize yardım etmedi. Oysa biz Irak’a zamanında yardım etmiş, sınır kapılarımızı açmıştık. Onlar bize bunu yapmadı. Ülkemiz güzel günlerine kavuştuğunda biz de bundan sonra ona göre davranacağız. Biz sizin misafiriniz olduk. Sizin de bizim ülkemize gelip misafirimiz olmanızı istiyoruz” dedi.
“ÜMMET İNANCIYLA HAREKET ETMELİYİZ”
Programda söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Güllüçayır ise bu konuda ümmet inancıyla hareket etmek gerektiğinin de altını çizerek, “Biz ecdadımızın yaptıklarını yapmaya devam ediyoruz. Osmanlı’da kapılarını muhtaç olanlara hep açmıştır. Komşunuz can havliyle kapınızı çalıyor ve biz bu kapıları açtık. Her zaman da açacağız. Kardeşlerimize yardım etmeliyiz” diye konuştu.
“KÜÇÜKÇEKMECE’DE MÜLTECİLERE EĞİTİM”
Küçükçekmece Müftüsü Cemallettin Bal da kardeşliğin önemine dikkat çekerek, Küçükçekmece’de 4 camide Suriyelilere dil kursları açtıklarını ve eğitim verdiklerini dile getirdi. Ayrıca Küçükçekmece İyilik Merkezi tarafından ilçede yaşayan Suriyeli mültecilere düzenli olarak sıcak yemek, giyecek, kuru gıda, ilaç yardımı yapılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayyam Memduh, Mülteci Kadınları Anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN