Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esenyurtlular, Çanakkale’ye Çıkarma Yaptı

Giriş Tarihi: 20.3.2015 15:48 Güncelleme Tarihi: 20.3.2015 16:27
Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılında 5 bin öğrenciyle birlikte tarihi kenti ziyaret eden Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, “Bizim görevimiz Çanakkale ruhunu anlamak. Hep anmaya çalışıyoruz ama asıl olarak anlamaya çalışmak lazım” dedi.
Esenyurt Belediyesi, Çanakkale Zafer’inin 100’ncü yılı etkinlikleri kapsamında 100 otobüs ve 5 bin öğrenciyle Çanakkale Savaşı şehitlerini, tarihi savaşın yaşandığı yerde andı. Sıcak çatışmaların yaşandığı ve toplamda on binlerce askerin hayatını kaybettiği bölgeleri ziyaret eden öğrenciler, bir asır sonra aynı atmosferi yaşama imkanı buldu. Çanakkale mücadelesinin verildiği bölgeleri ziyaret eden Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu da öğrencilerle sohbet etti.
“GÖREVİMİZ ÇANAKKALE RUHUNU ANLAMAK”
Öğrencilere tarih şuuru kazandırılması amacıyla Çanakkale gezisi düzenlediklerini dile getiren Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, “Bizim görevimiz Çanakkale ruhunu anlamak. Hep anmaya çalışıyoruz ama asıl olarak anlamaya çalışmak lazım. Burada 100’üncü yıl da 100 otobüs ve 5 bin öğrenci. Çocuklarımızı buraya getirmekle bu coğrafyada bu topraklar üzerinde yatan şehitlerimizin yazdıklarını okumak ve anlamak. Yani dedelerimiz bizlere bir mektup yazmış; ne zaman yurdumuz bir saldırıya uğrarsa, ne zaman ülken ve milletin sıkıntıya düşerse sen de benim gibi canını seve seve ver. O mektubu okumaya geldiler ve okuyorlar. Dolayısıyla biz bu görevi yapmakla ülkemize, milletimize hizmet yapmak arzusundayız. Şuan görüyorum ki batı emperyalizmi yine eskiden olduğu gibi bitmeyen bir istekle bin yıldır bu topraklarda Haçlı Seferleri düzenliyorlar veya başka şekillerde icra etmeye çalışıyorlar. Bu toprakta yatanlar o maksatla öldürüldüler” şeklinde konuştu.
“ONLAR BİZİ DÜŞÜNDÜLER, BİZLER DE ONLARI UNUTMAYACAĞIZ”
Adını tarihe altın harflerle yazdıran atalarının savaştığı bölgeleri yakından inceleme imkanı bulan öğrenciler de, “Her bastığımız yerde şehitlerimizin kanının olduğunu ve onların içimizde yaşadığını hissediyoruz. Atalarımız bizlere bunu verdi. Bize de bunu korumak ve değerlendirmek düşüyor. Onlar bizi düşündüler bizler de onları unutmayacağız” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esenyurtlular, Çanakkale’ye Çıkarma Yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN