Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşverenin Çalışandan İstediği İki Önemli Unsur

Giriş Tarihi: 23.3.2015 12:38 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 12:50
İŞKUR İl Müdürü Muammer Coşkun, Aydın Üniversitesi Yerinde Uygulama Koordinatörlüğü’nün düzenlediği konferansta yaptığı konuşmada, “İşverenler, çalışan personelinden önce dürüstlük ve iş ahlakı istiyor” dedi.
İstanbul Aydın Üniversitesi Yerinde Uygulama Koordinatörlüğü’nün düzenlediği İŞKUR’un Öğrenci ve Yeni Mezunlara Destekleri konulu konferansa katıldı. İŞKUR İl Müdürü Muammer Coşkun, öğrencilere iş hayatıyla ilgili bilgi verdi. Konuşmasının başında kariyerin ne demek olduğunu tanımlayan Muammer Coşkun, “Kariyer denildiğinde, masa başı iş akıllara geliyor. Oysa kariyer seçilen mesleğin iyi bir şekilde ilerletilmesidir. Karbonu iyi işlersen elmas, kötü işlersen kömür olur” diye konuştu. Coşkun, kariyer için yapılacak mesleğin iyi seçilmesi gerektiğini belirtti.
İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMIYLA ÖĞRENCİLERE CEP HARÇLIĞI
İŞKUR’un özellikle üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiren mesleki yeterliliklerini geliştirmek adına düzenlediği, İşbaşı Eğitim Programı hakkında bilgi veren İŞKUR İl Müdürü Coşkun, bu programların amacının, işsizlerin ve ilk kez işgücü piyasasına gireceklerin iş tecrübesi edinmeleri ve mesleki beceri kazanmalarını sağlamak olduğunu vurguladı.
“Bu şekilde bir yandan gençlere iş deneyimi kazandırılıyor, diğer yandan da uzun süredir işsiz olan ve artık becerileri kaybolma noktasına gelen, iş bulma ümidi azalan kişilerin işgücü piyasasından uzaklaşması engellenmeye çalışılıyor” diyen Coşkun, işbaşı eğitimleri ile kişilere yeni mesleki beceri kazandırılarak daha kolay istihdam edilmelerinin sağlanması hedeflendiğini belirtti.
İşbaşı Eğitim Programı kapsamında mesleki eğitim alan kişilere günlük 25 TL ödendiğini de söyleyen Coşkun, “İşbaşı Eğitim Programı ile gençler staj yaptıkları süre içinde İŞKUR’dan 25-35 TL cep harçlığı alabilecekler” diyerek programın öğrencileri iş yaşamına sokan ve para kazandıran bir program olduğunun altını çizdi.
ENGELLİLERE KENDİ İŞLERİNİ KURMA İMKANI
Engelli vatandaşlara kendi işlerini kurma imkanı veren İŞKUR’un kredi ve eğitim programı hakkında da konuşan Coşkun, “Engelli vatandaşımız çalışmak istiyorsa ona eğitim veririz. Fiziksel yeterliliğe sahip değilse teknolojik imkan tanırız. Eğer bu vatandaşımız kendi işini kurmak istiyorsa getirdiği projeyi değerlendirir ve kredi desteği sağlarız” dedi.
İŞVERENİN İSTEDİKLERİ
İşverenlerin birlikte çalışacakları kişileri belirlerken başta iş ahlakı ve dürüstlüğe önem verdiğini belirten Muammer Coşkun, “İşverenlerin istedikleri dürüstlük ve iş ahlakı. Önce kişiye önem veriyorlar daha sonra mesleki beceri geliyor” diye konuştu.
İŞKUR HİZMET NOKTALARI
“Biz insanlara balık vermiyoruz, onlara balık tutmayı öğretiyoruz” diyerek işsizlik sorunundan bahseden Coşkun, istihdam politikaları ve işverenlerin eleman temininde güçlük çekme nedenlerini şöyle anlattı:
“Mesleki beceriye sahip olmama, deneyimsizlik ve ücret koşulları, eleman temininde çekilen güçlüklerin başında geliyor. Bununla birlikte eğitim önemli bir sorun teşkil etmekte. Ülkemizi kalkındırmak istiyorsak, eğitim seviyemizi yükseltmeliyiz.”
İŞKUR’un çalıştığı kurumlar arasında üniversiteler, belediyeler, bakanlıklar ve meslek örgütleri olduğunu belirten Muammer Coşkun, “Örneğin aşçılık konusunda İstanbul Aydın Üniversitesi ile işbirliği yapıyoruz. Bununla birlikte, İşbaşı Eğitim Programı yine bu üniversitede gerçekleştiriliyor. Çalıştığımız kurumlar arasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da var. Onlarla daha çok engelli vatandaşlarımızın istihdamı konularında çalışıyoruz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşverenin Çalışandan İstediği İki Önemli Unsur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN