Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cezaevinde Anneleriyle Kalan Çocuklara Oyun Parkı

Giriş Tarihi: 3.4.2015 13:28 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü (TDP) tarafından İstanbul Ümraniye T Tipi Kapalı Cezaevi İnfaz Kurumu’nda anneleriyle kalan çocuklar için oyun parkı yaptırıldı.
Avrupa Bakanlığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından Grundtvig Öğrenme Ortaklıkları projeleri kapsamında kabul edilen ve uygulamaya geçen “Kendi Hikayelerini Anlatarak Hükümlülerin Eğitim Verme Fırsatı” projesi kapsamında Ümraniye T Tipi Kapalı Cezaevi İnfaz Kurumunda çocuklar için oyun alanı yapıldı. İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü (TDP) tarafından Ümraniye Kapalı Cezaevi kantininde yapılan oyun alanında aileler tutuklu veya hükümlü yakınları ile görüşürken çocuklar bu yapılan oyun alanında oynayıp vakit geçirebilecekler.
“Kendi Hikayelerini Anlatarak Hükümlülerin Eğitim Verme Fırsatı” projesiyle İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, Avrupa’da görev yapan polis teşkilatlarına emniyet görevlilerinin toplumun inşasında farklı roller alabilecekleri konusunda farkındalık oluşturdu.
Ayrıca bu proje uygulamaları ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü projesi, Avrupa Birliği tarafından başarılı projeler arasından seçilerek ‘Star’ projeler listesine girmeyi başardı.
Bu proje kapsamında proje web sayfasının hazırlandığı, eğitim kitapçığının yayınlandığı, 200 kişilik bir pilot uygulamanın yapıldığı İtalya, Polonya, Macaristan, Romanya ve Litvanya gibi ülkelerde çalışma ziyaretlerinin gerçekleştirildi. Konu ile ilgili uzmanlar ve tutuklulara yönelik araştırma anketlerinin düzenlendiği, Türkiye’de uluslararası katılımcılara yönelik kişilerarası iletişim konusunda atölye çalışmasının yapıldığı ve böylece uluslararası bilgi ve deneyimin Türkiye’ye transferinin sağlandığı öğrenildi.
“ÇOCUKLAR İÇİN HER DETAY DÜŞÜNÜLDÜ”
Yaklaşık 12 metre kare alan üzerine yapılan oyun alanının tabanı ve duvarları çocukların yaralanmaması için özel bir malzeme ile kaplandı. Açıkta kalan oyun alanın etrafı da plastik malzemeyle kapatıldı. Çocukların eğlenebilecekleri çok sayıda oyuncağın yer aldığı oyun alanının duvarları ise çizgi film karakterlerinin figürleri ile donatıldı.
“ÇOCUKLAR CEZAEVİNDE SIKILMAYACAK”
Oyun alanı açılışına Toplum Destekli Polislik Şube Müdürü Leman Süheyla Soylu, Toplum Destekli Polislik Şube Müdür Yardımcısı Yonca Barış Bengül, Ümraniye T Tipi Kapalı Cezaevi İnfaz Kurumu Müdürü Mehmet Çıtak ve Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü personeli katıldı. Mehmet Çıtak, Toplum Destekli Polislerin yapmış olduğu oyun alanının çocuklar için çok önemli olduğunu söyledi.
Çıtak, bu proje ile aileler yakınlarını ziyarete geldiklerinde çocuklar bu oyun alanında hoşça vakit geçirip oyalanırken aileler de yakınları ile rahatça görüşmelerini gerçekleştirebileceklerini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cezaevinde Anneleriyle Kalan Çocuklara Oyun Parkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN