Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Minik Okurlardan Nöbetçi Kütüphaneye Yoğun İlgi

Giriş Tarihi: 4.4.2015 11:48 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Beyoğlu Belediyesi 51. Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında minik okurları, nöbetçi kütüphaneyle buluşturdu. Etkinliğe katılan minik öğrenciler, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’a yoğun ilgi gösterdi.
Minik okurlar, Beyoğlu Belediyesi’nin 51’inci Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlediği bir dizi etkinlik çerçevesinde, Nöbetçi Beyoğlu Turabibaba Kütüphanesi’nde bir araya gelerek hem gönüllerince eğlendi hem de kitap okudu.
51’inci Kütüphane Haftası dolayısıyla Beyoğlu Turabibaba Kütüphanesi minik okurlara nöbetçi kütüphane olarak hizmet verdi. Beyoğlu Belediyesi miniklere kütüphane sevgisi aşılamak amacıyla birbirinden eğlenceli etkinlik ve aktiviteler düzenledi. Çocukların kütüphaneyi daha yakından tanıma imkanı bulduğu etkinlikte Hacivat Karagöz kütüphane bekçisi, ebru, minyatür - atölye çalışmaları, kitap ayracı çalışmaları ve akıl oyunları gibi faaliyetlerle hem çocuklar hem de aileler hoşça vakit geçirme imkanı buldu.
Minikleri kütüphanede ziyaret eden Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, öğrencilerle sohbet etti. Minik öğrenciler Demircan’a olan sevgilerini sarılarak ifade etti. Programdan memnun kalan aileler ise Demircan’a teşekkürlerini iletti.
BAŞKAN DEMİRCAN NÖBETÇİ KÜTÜPHANEDE ÇOCUKLARLA BULUŞTU
Kütüphanelerin çocukların gelişimindeki önemimin büyük olduğuna değinen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Nöbetçi kütüphane uygulaması hakkında bilgiler verdi.
Demircan, “Benzer uygulamaları dünyada değişik ülkeler yapıyor. Beyaz gece deniliyor. Sabaha kadar kültür kurumlarının açık olduğunu ve etkinliklerin yapıldığını biliyoruz” dedi.
Verilmek istenen mesajın hayatın her anında kültür ve sanatın yer alması olduğunu belirten Başkan Demircan, “Aslında bu bir şeyin işareti en azından, Kasımpaşa için söyleyebiliriz. Burada gördüğünüz insanlar yavrularıyla birlikte eğitim ve öğretimin önemini anlamış durumdalar. Aslında anne ve babalar olarak bizim hayalimizde bu değil mi? Kamu olarak, devlet olarak, belediyeler olarak bu hizmetlerini veriyoruz ama bugün bütün gün, sonrasında gece yarısına kadar etkinliği yapmamız ayrı bir enerji, ayrı bir heyecan yarattı” şeklinde konuştu.
"ÇOCUKLARIN GELECEĞİ KÜTÜPHANELERDEN GEÇİYOR"
Çocukların geleceği için maddi imkanlardan çok kültür ve sanat alanında kendilerini geliştirecekleri imkanlar sunmanın yararlı olacağını sözlerine ekleyen Demircan, "Aldığı bilgisiyle, görgüsüyle, yaşadıklarıyla daha sonra hangi işi yaparsa yapsın onu daha iyi yapabilecek. İnovatif düşünebilecek, yaratıcı olabilecek. O da buralardan bu etkinliklerden geçiyor. Hedefimiz bu. Türkiye yeni dönemine kendini hazırlanırken çocuklarıyla birlikte bu yaklaşımla hazırlayacak. Bu anlamda iyi diye görüyorum ve artarak devam etmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.
MİNİKLER NÖBETÇİ KÜTÜPHANEDEN AYRILMAK İSTEMEDİ
Kütüphaneyi aktif olarak kullandığını söyleyen 6 yaşındaki Muhammet Talha Kotil, “Piyalepaşa ilkokuluna gidiyorum. Birinci sınıftayım. Burayı çok sevdim. İnternet, kitap her şey çok güzel. Büyüdüğünde kardeşimi de getireceğim. Başkanımıza teşekkür ederim” dedi.
Minik Muhammet’in babası Murat Kotil ise Çocuklara kütüphaneyi sevdiren etkinliklerden son derece memnun olduklarını ifade etti. Kotil, “Buradaki aktiviteler gerçekten çok hoş. Başta çocukların kitap alışkanlıklarını, kitapları sevmelerini ve sosyal faaliyetleri için çok mükemmel bir alan emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
Okumayı sevdiren kütüphane olarak çocukların hafızasında yer eden Turabibaba Kütüphanesi yıl boyunca düzenlediği aktivitelerle miniklerin sosyal hayatına, okul başarısına ve el becerilerinin gelişmesine de katkılar sunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Minik Okurlardan Nöbetçi Kütüphaneye Yoğun İlgi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN