Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kartallı Öğrencilere Engelliler Hakkında Farkındalık Eğitimi

Giriş Tarihi: 7.4.2015 15:28 Güncelleme Tarihi: 7.4.2015 15:42
Kartal Belediyesi, engelli bireyler hakkında farkındalık oluşturmak ve engelli bireyler için yapabilecekleri noktasında öğrencilerin bilinçlendirilmesi amacıyla öğrencilere eğitim vermeye başladı.
Kartal Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ve Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile ilçede bulunan okullarda öğrencilere "Engelli bireyler hakkında farkındalık eğitimi" verilmeye başlandı.
Kartal Anadolu Lisesi öğrencilerine; Kartal Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi Birim Koordinatörü Özgür Uğur ve Engelliler Birimi Koordinatör Yardımcısı Ayhan Alkan tarafından "Engelli bireyler hakkında farkındalık eğitimi" verildi. Eğitime Kartal Anadolu Lisesi Müdürü Ömer Perçin, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Eğitimde engellilerin yaşadıkları zorluklar, tecrübeler, sorunlar ve nasıl üstesinden geldikleri anlatıldı. Engellilere yönelik farkındalık ve yaklaşım gözler önüne serildi. Engellilerin toplumla sağlıklı ilişkiler geliştirmesi için öğrencilere ve topluma düşen görevler, engelliliğin önlenebilir nedenleri ve belediyenin yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi verildi.
Engelliler hakkında farkındalık eğitimini destekleyen Kartal Belediye Başkanı Op.Dr. Altınok Öz, "Toplumsal bilincin artmasına yönelik çalışmaları sürdürüyoruz. Öğrencilerimize de engelliler hakkında farkındalık eğitimi vermeye başladık. Toplum bilincinin artması çok önemli. O yüzden biz de toplumsal duyarlılık ve bilinç kazandırmaya geleceğimiz olan pırıl pırıl çocuklarımızdan başladık. Bu duyarlılığı ve bilinci Kartal’da yaşayan tüm vatandaşlarımıza kazandırmak hedefindeyiz. Hepimizin farklılıkları var ancak birbirimizin farklılıklarına saygı duymalıyız" dedi.
Eğitimde öğrencilere, görme engelleri olsa neler hissedebileceklerine yönelik gözleri bağlanarak arkadaşlarını tanımaları, yürümeleri, sese yönelmeleri de uygulamalı gösterildi. Görme engeli olan bir insanın duyma, koklama ve hissetme ile görme engelini nasıl aşabildiği, duyularıyla fark edebildiği anlatıldı.
Kartal Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi Birim Koordinatörü Özgür Uğur, "Alınacak tedbirlerle engeller ortadan kalkabilir. Kartal Belediye Başkanımız Op.Dr. Altınok Öz, göreve geldiği günden bu yana hem bizleri göreve getirmesi hem de kendileri engellilere verdiği değer ve önem dolayısıyla Türkiye’de ilk defa Kartal Belediyesi’nde Engelliler Koordinasyon Birimi’ni kurdu. Yine göreve geldiği 2009 yılından bu güne kadar engelliler konusunda yollar, kaldırımlar, parklar ve birçok konuda engelleri ortadan kaldırdı" diye konuştu.
Kartal Anadolu Lisesi’nde verilen eğitim sonrası öğrenciler Kartal Belediye Başkanı Op.Dr. Altınok Öz ve Kartal Belediyesi ailesine gösterdikleri hassasiyet ve verdikleri eğitim için teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kartallı Öğrencilere Engelliler Hakkında Farkındalık Eğitimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN