Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Karın Germe Operasyonlarında Bayanlar Daha Dikkatli Olmalı"

Giriş Tarihi: 20.4.2015 11:08 Güncelleme Tarihi: 20.4.2015 11:27
Op. Dr. Naci Çelik, karın germe operasyonlarında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler verdi.
Germe ameliyatlarının hasta için zahmetli olduğunu ifade ederek, “Postoperatif dönem çok hafif geçmez ve hastaların birkaç gün hastanede kalması gerekebilir. Kullanılan tekniğe göre yeni göbek deliği oluşturulabilir. Bu bölge bir bütün olarak değerlendirilmeli ve yaklaşım ona göre olmalıdır. Göbek üstü karın derisinde sarkıklık olan hastalarda revers (ters abdominoplasti) yapılırken genellikle alt bölgede görülen fazlalıklar için klasik abdominoplasti yapılır. Mini abdominoplasti değişen derecelerde daha hafif bir işlem olup mini abdominoplasti sırasında tam abdominoplasti de yapıldığı gibi kas plikasyonu (kaslardaki gevşekliği azaltmak için yapılan bir dikiş tekniği) yapılabilir ancak göbek deliğinin yeri değiştirilmez veya göbek deliği serbestleştirilebilir. Eğer karın ve bel bölgesinden çepeçevre sarkık olan doku alınacak olursa, yapılan kesi tüm vücudu sarar. Bu işleme circumferencial abdominoplasty adı verilir. Hasta için ağır, hekim için uzun süren bir ameliyattır. Çok güzel sonuçlarla birlikte riskleri de beraberinde getirir.” dedi.
Bahsedilmesi gereken en önemli konulardan birisinin liposuction işleminin yağ embolisine sebep olup olmayacağı sorusu olduğunu kaydeden Op. Dr. Naci Çelik, şöyle konuştu:
“Yağ embolisi, damar içine yağ globüllerinin girmesi ve dolaşıma katılması sonrasında ortaya çıkan ciddi bir problemdir ve ölümle sonuçlanabilir. Yağ embolisi medya tarafından sıklıkla liposuction işlemiyle ilişkilendirilmekle birlikte örneğin en sık görüldüğü durum büyük kemik kırıklarıdır. Yine multi travmalar, yanıklar, karın içi cerrahi girişimlerde yağ embolisi görülme olasılığı çok daha fazladır. Liposuction’ın yağ embolisi oluşturmadaki sıralaması, Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, tüm sebepler arasında 17. sıradadır. Tabii ki plastik cerrahlar yine de bu korkutucu komplikasyona dikkatli yaklaşırlar. Liposuction ile abdominoplastinin birlikte uygulanması bu komplikasyonun oluşma riskini artırmakla birlikte yine de risk pek çok işlemden daha azdır.
Karın germe operasyonunda bayanların dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu işlem sadece doğum sonrası oluşan çatlaklıklardan kurtulmak amacıyla yapılamayabilir. Özellikle çok kilolu olmayan ve karnında belirgin sarkıklıklar bulunmayan hastalarda karın germe işlemi yapılamaz. Liposuction gibi bir yöntem de çatlaklıkları azaltmaz. Mini abdominoplasti de şikayetlerin tümünü gidermekte etkisizdir. Doğum sonrası çatlaklıkları gidermek için çeşitli medikal ve cerrahi yöntemler ve kremlar ileri sürülmüşse de hiçbirisi ideal bir çözüm değildir. Dolayısıyla çatlakları gidermenin en güzel yolu onların oluşmasını önlemek olacaktır. Bu konuda gebelik öncesi dönemde bir plastik cerraha veya kadın doğum uzmanına başvurmanız doğru olacaktır.
Karın germe operasyonu kontur deformitesini düzeltmekle birlikte oluşturduğu skarlar (izler) rahatsız edici olabilir. Mini abdominoplasti dışında kesiler genellikle sezeryan kesisinden çok daha fazla uzundur. Kesi miktarı hastanın beli kalınlaştıkça artar ve hatta sirkumferensiyal abdominoplastide tüm bel ve karın bölgesini kuşak gibi sarar. İzler sezaryen izinden sadece uzunluk olarak değil renk ve kalite olarak da farklıdır. Sezaryen kesisi çok genişlemiş bir karından bebeğin çıkışını takiben kesilen aynı yerlerin birbirine çok gevşek dikilmesi nedeniyle güzel iyileşir. Abdominoplasti de ise aradan parça çıktığı için kesilen iki farlı yer birbirine dikilir ve aynı zamanda kesi hatları oldukça gergindir. Bu gerginlik ve farklı dokuların uyumsuzluğu abdominoplasti izlerinin daha zor iyileşmesine ve sezaryen izine göre daha kötü görünmesine neden olur.
Çok şişman hastalarda önce karındaki yağ fazlalığını azaltacak bir liposuction işleminden 3-6 ay sonra abdominoplasti yapılması daha akıllıca bir yaklaşım olabilir. Bu çıkarılacak derinin daha az olmasını ve dolayısıyla oluşacak komplikasyonların da daha az olmasını sağlar.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Karın Germe Operasyonlarında Bayanlar Daha Dikkatli Olmalı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN