Kur’anı Anlamaya Yarayan Kavramlar

Giriş Tarihi: 20.4.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 20.4.2015 15:02
Doç.Dr. Kerim Buladı’nın kaleme aldığı Kur’anın Anlaşılmasında Anahtar Kavramlar adlı eser Kayıhan Yayınları tarafından yayınlandı.
Kerim Buladı, “Amacı insana rehberlik yapmak, onu dosdoğru istikamete yönlendirerek hidayete ulaştırmak ve terbiye etmek olan Kur’ân’ı anlamak için gayret sarf etmek, aslında her mü’minin görevi olduğunu” belirtiyor.
Doç.Dr. Kerim Buladı, kitabını şöyle tanıtıyor: “İnsana ait malumatlar nasıl kavramlarla ifade ediliyorsa, Kur’ân da yer alan bilgiler de kavramlarla ifade edilmektedir. Toplumda Kur’ân kültürünün oluşması ve dini kişiliğimizin inşası için öncellikle Kur’ânî kavramlara ve onların içerdiği bilgileri anlamaya ihtiyaç vardır. Kur’an kelimeleri ve kavramları ancak Kur’an’ın bütün semantik alanlarının birbiriyle münasebeti içinde anlam kazanır. Ancak bu, Kur’ân da bulunan bütün kelimeleri tahlil etmek anlamını taşımaz. Asıl amaç, Kur’ân düşüncesinin teşekkülünde etkin rol oynayan mühim kelimeleri tahlil etmektir. Yalnız söz konusu önemli kelimeler, bütün Kur’ân sistemine şekil vermiş anahtar kelimeler olmalıdır. Biz de bu anlayışla çalışmamızda inkâr cephesinin bazı anahtar kavramlarının tahlilini yapmaya ve açıklamaya çalıştık.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kur’anı Anlamaya Yarayan Kavramlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN