Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Bozkır: “ABD Başkanı’nın ‘Soykırım’ İfadesini Kullanmayacağını Tahmin Ediyorum”

Giriş Tarihi: 21.4.2015 16:08 Güncelleme Tarihi: 22.4.2015 09:33
Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, ABD Başkanı Barack Obama’nın 1915 olaylarına ilişkin “soykırım” ifadesini kullanmayacağını tahmin ettiğini söyledi. Bozkır, “Kullandığı takdirde böyle bir ifadenin çok yanlış sonuçları olacağını düşünüyorum” dedi.
Avrupa Birliği Bakanı ve AK Parti 2. Bölge Milletvekili Adayı Volkan Bozkır, AK Parti 2. Bölge Milletvekili adayları Durmuş Ali Sarıkaya, Markar Esayan ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile birlikte Surp Kevork Ermeni Kilisesi’ne ziyarette bulundu. Heyeti, kapıda Surp Kevork Ermeni Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Yesai Demir karşıladı. Beraberindeki heyetle birlikte kiliseyi gezip, bilgi alan Bakan Bozkır çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Türkiye’de yaşayan Ermeni kökenli vatandaşların bin yıllık tarihin bir parçası olduğunu kaydeden Bozkır, “Ortak kültürümüz, ortak tarihimiz var ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bir parçası olmalarından dolayı da her zaman onur ve gurur duyuyoruz. Bizim için geleceğe bakmak birlikte bu şekilde yürümekten ibarettir. Biz maalesef bu günlerde bütün dünya kamuoyunun gündeminde olan bir yanlış algıyı Türkiye’de duymaktan da büyük üzüntü duyuyoruz. Bizim gerçekten bütün amacımız adil bir hafıza ve ortak bir hafızadır. Bu tabii geleceğe güvenle bakmanın ve geçmişte yaşanan acı duyduğumuz bazı olayların geleceğimizi etkilememesinin de en önemli noktalarından birisidir” dedi.
“Biz Ermeni kardeşlerimizin yaşadığı acılara şahitlik ediyoruz ve bu yaşanan olayları kötü bir hadise olarak görüyoruz” diyen Bozkır, şunları söyledi: “Ancak gerçekten bu tarihi olayların kutlanmasına, anılmasına hiçbir itirazımız yok. Ama bütün bu ilişkiyi 1915’e hapsetmek yanlıştır diye düşünüyoruz. Tarihi bir perspektiften bakılması doğru olacaktır. 1870 ile 1920 yılları arasında yaşanmış çok değişik olaylar vardır ve bunlarla birlikte değerlendirildiğinde ve bütün bu yılları, bütün bu bin yıllık ilişkiyi tek bir ‘soykırım’ kelimesine hapsedildiği takdirde geleceğimize çok büyük zararlar vermeye devam edecektir. Biz bu tarihi olayın bir siyasi unsur haline getirilmesine karşı çıkıyoruz ve üçüncü şahısları olsun, partileri olsun bu olayda bizim aramızdan çekilmeye davet ediyoruz. Ermenistan’ın haritadaki yerini göstermeye dahi muktedir olmayan ve ayrıca Ermeni kardeşlerimizle en ufak bir tarihi birlikteliği olmayan bu üçüncü kesimin bütün tarihimizi, geleceğimizi ipotek almasına da izin vermeyeceğimizi düşünüyoruz. Bu hislerle ben öncelikle Türkiye’de yaşayan bütün Ermeni kardeşlerimizi hükümet adımıza, devletimiz adına sevgilerimizi ve muhabbetimizi ifade ediyorum. Birlikte olmaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Geleceğe de birlikte yürüyecek olmaktan dolayı da ayrıca memnuniyet duyuyoruz. Burada bir hüsnü kabulle ağırladıkları için bütün kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum. Buraya her gelişimizde aynı muhabbeti ve sevgiyi gördüğümüz için de ayaklarımız hep geri geri değil, ileri ileri giderek buraya geldik.”
Bakan Bozkır, “ABD Başkanı Obama 1915 olaylarına ilişkin soykırım der mi?” sorusu üzerine ise süper güç olan bir ülkenin Türkiye’nin bugün bulunduğu noktanın ve dünyanın sorunlarla mücadele ettiği bir ortamda Türkiye’nin önemine göre bir karar vermesi gerektiğini söyledi. Bozkır, “Bugüne kadar kullanılmayan, tamamen tarihi gerçeklerden uzak yanlış bir ifadeyi ABD Başkanı’nın kullanmayacağını tahmin ediyorum. Tabiatıyla daha henüz 2-3 günümüz var. Sayın Dışişleri Başkanımız Amerika’da temaslarını yürütüyor. Benim bu kadar yıllık tecrübeme istinaden tahminim ve akıl yolunun beni buraya getirdiği nokta ABD Başkanı’nın bu kelimeyi kullanmayacağı yolunda. Ama tabiatıyla önümüzde daha bir süre var. Kullandığı takdirde böyle bir ifadenin yaratabileceği sonuçların da hem bölgemiz için, hem dünya barışı için, hem de gelecek nesillere aktaracağımız mesajlar bakımından çok önemli yanlış sonuçları olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Bozkır: “ABD Başkanı’nın ‘Soykırım’ İfadesini Kullanmayacağını Tahmin Ediyorum”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN