Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eyüp Belediyesi’nden Sahipsiz Hayvanlara Yardım Eli

Giriş Tarihi: 21.4.2015 15:38 Güncelleme Tarihi: 21.4.2015 15:39
Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Göktürk’te bulunan sahipsiz sokak hayvanlarını ziyaret etti. Sahipsiz bir yavru köpekle yakından ilgilenerek kucağında seven Başkan Aydın, “Hayvanlar bizim için birer emanettir” dedi.
Eyüp Belediyesi sahipsiz sokak hayvanlarının yanında olmaya devam ediyor. Göktürk’te bulunan sahipsiz köpekleri bir araya toplayan Eyüp Belediyesi, Sokak Hayvanları Gönüllüleri ile birlikte hayvanların sağlık, barınma, yemek ve oyun ihtiyaçları ile yakından ilgileniyor. Hayvanlar için ambulans, barınma ve oyun parkuru imkanı da sunan Eyüp Belediyesi, acil müdahale ekiplerini de onlar için hazır bulunduruyor. Göktürk’teki sokak köpeklerinin bulunduğu yeri ziyaret eden Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve Eyüp Belediye Başkan Yardımcısı Şengül Kocabaş da hayvanlar ile yakından ilgilendi.
Sahipsiz hayvanlar konusunun önemine değinen Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Seçim zamanından bu yana böyle ihbarlar geliyordu belediyemize bizde önemli bir sorun olarak gördük bunu. Bizler sorunları çözme iradesi altında bunu nasıl yaparız dedik arkadaşlarımızla birlikte çok geniş çalışmalara başladık. İlgili kurum ve kuruluşlardan arkadaşlarımızı ve hayvan severlerimiz ile birlikte arayış içerisinde olup çalışmalar gerçekleştirdik. Neticede arkadaşlarımız adım adım bir eylem planı hazırladı. Bu program kapsamında hayvan ambulanslarımız var müdahale ekiplerimiz var büyükşehirimiz ile konuştuk diğer kuruluşlarımız ile işbirliği içine girdik” dedi.
“HAYVANLARIMIZ BİZİM İÇİN EMANETTİR”
Hayvanların insanlara birer emanet olduğunu söyleyen Başkan Aydın, “Sorun şundan kaynaklanıyor aslında doğal olarak insanlar ve hayvanlar bir arada yaşayabiliyorlar. Bunu Anadolu’da görebiliyoruz. Ancak şehirleşme olduğu için bu doğal düzen bozuldu. Dolayısı ile hayvanlar şehirlerde istedikleri ortamı bulamadılar. Bu da farklı huzursuzluklara yol açtı. Böyle bir anormal süreç yaşandı. Biz olabildiği kadar insanların ve hayvanların doğal ortamlarda tekrar yaşayabileceği bir süreç oluşturmaya çalışıyoruz. Gördüğünüz gibi arkadaşlarımız ile beraber çalışma yapıyoruz onlarda bu konuda gönüllü ve gayretliler. Onların tecrübelerini ve bilgilerini, sevgilerini bizim çalışmalarımız ile birleştirip inşallah hem bu masumlar için hem de insanlar için daha güzel ortamlar oluşturmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
EYÜP BELEDİYESİ VE SOKAK HAYVANLARI GÖNÜLLÜLERİNDEN İŞBİRLİĞİ
Sokak Hayvanları Koruma Gönüllüsü Özlen Cengiz Kıtay yapılan çalışmalardan dolayı Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’a teşekkür ettiklerini belirterek, “Bu olay ’un Türkiye’nin çok ciddi bir sorunu. Çünkü hayvanlarda insanlar gibi Allah tarafından yaratılmış açıkçası öncelikle bu duyarlılıkta bu hislerde olduğu için başkanımıza gerçekten minnettarız. Biz de bu konuda hayvan sever ve gönüllüler olarak kendi çabalarımız ile maddi manevi bir şeyler yapmaya çalışıyorduk. İnşallah bu projemiz de Türkiye’de çok ender rastlanan bir proje olacak. Belediyemizin bu konuda bizlerle olması gerçekten bizim için önemli” dedi.
Gönüllülerden Tülin Yurdakul ise çalışmalardan dolayı teşekkürlerini dile getirerek, “Başından beri gönülden destek oluyorlar, makamlarının gereği yapılan işler olmasa bile. Çok iyi insanlar oldukları için bu hayvanları korumamız gerektiğini onlarda bizim gibi katılıyorlar. Gerçekten hayvanlar için kulübeler yapıldı mama tedarikleri sağlanıyor. İlaçlar ve kısırlaştırma problemleri hallediliyor ve Göktürk’te insanlar hayvanlar ile beraber mutlu bir şekilde yaşamayı belediye desteği ile öğreniyorlar. Çocuklarımıza da bunu öğreteceğiz ki köpekten korkmayan tabiatı ve hayvanları koruyan iyi bir nesil olarak yetişsinler” diye konuştu.
Sokak Hayvanları Koruma Gönüllülerinden Eyüp Belediyesi’nin uzun süredir sokak hayvanları ile ilgili çalışmalar düzenlediğini ifade eden Serdar Sütçüoğlu, “Eyüp Belediyesi’nin sokak hayvanları ile ilgili çalışmaları uzun süredir devam ediyordu. Bunları pratikte de görüyoruz. Bugünün önemi bence kuvvetlerin bileşkesidir karşılıklı iletişim haline geçilerek güçler birleştir yoksa çalışmalar vardır. Yoksa çalışmalar zaten vardı. Zaten belediyemizin hayvan ambulansları hayvan barınakları bilinen bir noktadaydı. Ama bence tekrarla bugün en önemli konu kuvvetler biriliği olması” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eyüp Belediyesi’nden Sahipsiz Hayvanlara Yardım Eli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN