Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vajinoplasti Operasyonlarına İlgi Artıyor

Giriş Tarihi: 22.4.2015 11:08 Güncelleme Tarihi: 22.4.2015 11:14
Vajinoplasti Operasyonlarına İlgi Artıyor
Kadınlarda doğuştan veya doğum sonrası cinsel organda oluşan sarkmaları ortadan kaldıran vajinoplasti operasyonlarına ilgi artıyor.
Kadınların vücutlarının memnun olmadıkları yerlerini hem sağlık hem de estetik açısından değiştirmek için arayışlara girdiğini ve vajina daraltma operasyonlarına başvurduğunu anlatan Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Nazmi Bayçın, operasyonlar hakkında bilgi verdi.
VAJİNA GENİŞLEMESİ NASIL OLUŞUR?
Dr. Nazmi Bayçın, vajina daraltma operasyonları hakkında, “İnsan vajinası genellikle normal doğumlardan sonra genişler ve normal formundan uzaklaşır. Doğum sırasında meydana gelen bu durum her zaman eski haline dönmeyebilir. Bu da birçok kadın için sıkıntılı bir durum oluşturur. Tabii vajinada meydana gelen genişleme her zaman doğum yapma ile alakalı olmayabilir. Yaş ilerledikçe de bir genişleme oluşabilir. Ya da bu durum doğuştan itibaren de gelebilir. Bu tür durumlarda vajina daraltma operasyonları vajina genişlemesinin ardından çözüm üretebilen tek yöntemdir. Gerçek anlamda çözüm sunan tek yöntem budur. Vajina daraltma ameliyatları dışında tıbbi ve bilimsel olmayan uygulamalardan bir çözüm beklememek gerekir” dedi.
Operasyon hakkında detay veren Dr. Bayçın, “Normal doğumlarda çocuğun dışarı çıkışını rahatlatmak için vajinanın kenarı bir miktar kesilir. Buna tıp dilinde ‘epizyotomi’ adı veriliyor. Çocuk doğduktan sonra ise bu epizyotomi için kesi açılan dokular tekrar dikilir. Doğum sonrasında bu dikişlerin düzgün yapılmaması, doğan bebeğin çok kilolu olması, çok fazla doğum yapmak ya da yaşın ilerlemesi nedeniyle vajina tekrar eski formunu yakalayamaz. Burada bir gevşeme ve bollaşma meydana gelebilir. Zaten çok sayıda çocuk doğuran kadınlarda vajina genişlemesi genellikle görülen bir durumdur” diye konuştu.
VAJİNOPLASTİ NASIL YAPILIR?
Konu ile ilgili olarak Opr. Dr. Nazmi Bayçın, “Vajina daraltma operasyonlarına tıbbi olarak ‘vajinoplasti’ adı verilmektedir. Biz bu ameliyatı kliniğimizde yaklaşık 15 yıldır gerçekleştirmekteyiz. Ameliyattan öncesinde her hasta için kişiye özel cerrahi tasarım oluşturarak yaptığım ameliyatlar ortalama 40 dakika kadar sürüyor. Özel tasarım kapsamında ek çalışmalar da yapılacaksa süre biraz daha uzayabilir. Bu ameliyatı sağlıklı olan ve bu sıkıntıdan kurtulmak isteyen tüm kadınlar olabilirler. Ameliyat bir hastane ortamında gerçekleştirilmelidir. Tercihe bağlı olarak ister genel anesteziyle, ister lokal anestezi uygulanabilir. Ameliyat esnasında vajina duvarlarının bir bölümü kesilip alınırken, vajinada bulunan kas yapısını da sıkılaştırmaya önem veriyorum. Vajina kaslarının sıkılaşması, benim gözümde bu ameliyatın olmazsa olmazlarından biri. Ameliyat sırasında vajina daraltma işlemi yaparken, aynı zamanda görsel olarak şekillendirilmesi de gerekiyorsa, onu da yapmak gerek. Ameliyatın ardından çoğu zaman aynı gün ya da yapılan ek işlemlere bağlı olarak ertesi gün evinize gidebilirsiniz. Ağrılı bir ameliyat olmadığı için ciddi ağrılar hissetmezsiniz. Ara ara küçük sızılar olabilir” ifadelerini kullandı.
İYİLEŞME SÜRESİ NE KADAR?
Ameliyat ettiği hastalarının en kısa sürede günlük hayatına dönmesini sağlamasıyla tanınan Dr. Nazmi Bayçın, gerçekleştirilen vajina daraltma operasyonlarındaki iyileşme süreci ile ilgili olarak ise, “Yapılan vajina daraltma operasyonlarının ciddi bir riski yoktur. Bu nedenle ameliyat sonrasında günlük hayatınıza aynen devam edebilirsiniz. Kendi kendine eriyen türde dikişi ipliği kullandığım için ameliyatlarda dikiş aldırma gibi bir sorun da olmaz. Vajina içinde meydana gelen ameliyat yarasının iyileşmesi için 7-10 günlük süre yeterli olur, ağrı hassasiyetinin kaybolması için yaklaşık 4 haftalık bir zaman geçmesi gerekiyor. 4 haftanın dolmasından sonra ise cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Bu ameliyat gerçekten tecrübeli ve ehil ellerde gerçekleştirildiği takdirde çiftlerin mutluluğuna ciddi katkılar sağlar. Sonucunda hayal kırıklığı yaşamamak için, bu konuda uzmanlaşmış kişilerin yapması tatmin edici sonuçlar açısından çok önemlidir” açıklamasında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vajinoplasti Operasyonlarına İlgi Artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN