Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya Çocukları 23 Nisan’ı Ümranye’de Kutladı

Giriş Tarihi: 23.4.2015 19:48 Güncelleme Tarihi: 23.4.2015 22:30
Ümraniye Belediyesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında kardeş şehir çocuklarını ağırladı. Ümraniyeli çocuklarla bir araya gelen minikler kurulan etkinlik alanlarında bayramlarını coşku ile kutladı.
Ümraniye Belediyesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerinde dünya çocuklarını bir araya getirdi. Ümraniye Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, aileler ve çok sayıda çocuk katıldı.
Çocuklar kurulan stantlarda farklı birçok deneyim yaşarken özel olarak hazırlanan gösterilerde doyasıya eğlendi. Ümraniye Belediyesi, kardeş şehirlerden olan Hatay Belen Belediyesi, Gaziantep Şahinbey Belediyesi, Balıkesir Altıeylül ve Susurluk Belediyesi, Bosna Fojnica ile Stari Grad Belediyesi’nden gelen küçük misafirleri ağırladı.
Özel bir etkinlik ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlayan minikler, Programda Rölyef Atölyesi, Ebru Atölyesi, Keçe Atölyesi, Kek, Wafle Atölyesi ve Hint Kınası gibi atölyeler yer alacak. Bunun yanı sıra Çöps Çetesi Müzikali, Sihirbazlık ve Jöngler gibi etkinliklerde gönüllerince eğlendi.
“GAZZE’DEKİ ÇOCUKLAR İSRAİL ZULMÜNDEN DOLAYI GELEMEDİ”
23 Nisan’ı kardeş şehirlerden çocuklarla kutlamak istediklerini belirten Başkan Hasan Can, “Bosna Hersek’te iki kardeş belediyemiz var ve oradan öğrenciler geldi. Türkiye’de Gaziantep, Hatay, Balıkesir gibi kardeş şehirlerimizin hepsinden çocuklar geldi. Habeşistan, Etiyopya’dan da çocuk istemiştik. Gazze’den de çocuk istemiştik ama biliyorsunuz, Gazze’ye giriş ve çıkışlar İsrail’in kontrolü altında olduğu için gelemediler. Maalesef İsrail zulmü son bulmadı. Dolayısıyla Gazzeli çocuklar bayram sevincimizi paylaşmaya dahi gelemediler. Bu nasıl bir vahşettir ki çocukların seyahat hürriyeti dahi kısıtlanıyor” dedi
Başkan Can, “Etiyopya’daki çocuklar gelecekti, oradaki getirecek kuruluş sanıyorum pasaport işlemlerini halledemediği için getiremedi. Onlarda gelmiş olsalardı, onlarla da bu coşkumuzu beraberce yaşamış olacaktık” diye konuştu.
“ÇOCUKLARI ÇANAKKALE’YE GÖNDERDİK”
Gelen çocuklara ’u gezdirdiklerini ifade eden Can, “Bugün itibariyle de Çanakkale’ye gönderdik. Çanakkale’yi gördüler. Çanakkale’de yarın sabaha gece yarısından sonra başlayacak olan 57’inci alay yürüyüşü var. O yürüyüşe İzci Federasyonun ayarladığı 10 bin izci katılacak. Orada sabah ezanı ile beraber bu coşkuyu yaşayacaklar. Dün Çanakkale’ye giden çocuklarımızı şehitlerimizi ziyaret etti. Bu günde resmi törenlerimize katılarak diğer arkadaşlarının etkinliğine bir etkinlikle katıldılar. Çanakkale Türküsünü hep beraber seslendirdiler, Bosna’dan gelen çocuklarda seslendirdi. Çanakkale Türküsüne esas onlar çalışmışlar buradaki çocuklara öğrettiler. Dolayısıyla bu stantlarda dolaşıyorlar ve burada ki etkinliklere katılıyorlar. İnşallah yine İstanbul’u gezdireceğiz ve onları memleketlerine göndereceğiz” şeklinde konuştu.
"HİÇBİR 23 NİSAN’DA BU KADAR EĞLENMEMİŞTİM"
Kutlamalara katılan Meryem Aslan isimli öğrenci, “Biz kuzenimle gezmeye çıktık ve burayı gördük. Sonra kına yaptırdık, yüzümüzü boyattık gezdik. Ebru sanatını izledik daha sonra kitap ayraçlarını yaptık yani her yeri gezdik çok güzeldi. Ben hiçbir 23 Nisan’da ben bu kadar eğlenmemiştim. Hep oyun oynuyorduk bu defa oynamadık çok güzeldi” dedi.
Elif Men ise, etkinlikte olmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade etti. Aslan, “Bu etkinlikleri ben çok sevdim ve her zaman olmasını istiyorum. Bu etkinliklerde el sanatı yaptım, yüzümü boyattım, ayraç yaptım” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya Çocukları 23 Nisan’ı Ümranye’de Kutladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN