Türkiye'nin en iyi haber sitesi

âŞık Mahzuni Şerif Kartal’da Anıldı

Giriş Tarihi: 18.5.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 18.5.2015 15:01
Kartal Belediyesi vefatının 13’üncü yılında Halk Ozanı Âşık Mahzuni Şerif’i andı.
Halk Ozanı Âşık Mahzuni Şerif vefatının 13’üncü yılında Kartal Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte anıldı. Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, Belediye Meclis Üyeleri Av. Perihan Sevim, Medet Kıskanç, Karyapsan Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin Zorgül, Kartansaş Genel Müdürü Düzgün Çapar, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Adem Uçar, Temizlik İşleri Müdürü Cengiz Türkmen etkinliğe katıldı.
Yazar Esat Korkmaz, Âşık Mahzuni Şerif’in doğumundan vefatına yaşamını ve yaşama bakışını anlattı. Sanatçı Ali Ekber Eren de Âşık Mahzuni eserlerini seslendirdi ve onunla ilgili anılarını anlattı. Mahzuni Şerif’in ölmediğini düşüncesi duygusu ile yaşadığını belirtti.
Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer de yaptığı konuşmada, Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz döneminde Kartal Belediyesi olarak gerek kişileri gerek önemli günleri etkinliklerle andıklarını belirtti. Ahi Haftası nedeni ile Kartal’da düzenlenen etkinliğe de değinerek, “Bir çırak önce kalfa sonra usta olur ve bu süreçte eğitim alır. Hem işini hem ahlakını doğru kılmak zorundadır Yoksa usta olamaz. Sanatçılar içinde halkın kabul ettiği sahiplendiği benimsediği değerler o noktaya erer. Mahzuni Şerif döneminde ne böyle çok televizyon kanalı ne radyo vardı. Ama onun kendi ifade ettiği gibi halk sanatçısı olarak halk onu sahiplendi. Mahzuni Şerif yaşadığı sürece halkın sesi oldu. O kuşağın önemli değerlerindendi. Günümüzde Ali Ekber Eren gibi sazı ile sözü ile halkın sesi olanların öncüsü idi” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
âŞık Mahzuni Şerif Kartal’da Anıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN