Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1’inci Haliç Genç Edebiyat Günleri Başladı

Giriş Tarihi: 20.5.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 20.5.2015 10:51
1’inci Haliç Genç Edebiyat Günleri Başladı
Eyüp’te başlayan “1’inci Haliç Genç Edebiyat Günleri”nde edebiyatın usta isimleri, genç yazarlarla buluşacak.
Eyüp Belediyesi, 19-23 Mayıs tarihleri arasında “1’inci Haliç Genç Edebiyat Günleri”ne ev sahipliği yapıyor. Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan etkinlikte edebiyatın usta isimleri gençlerle buluşacak. Şiir, öykü, deneme ve roman dalında dört usta ismi genç yazarlarla buluşturan edebiyat günlerinde ilk kitabını yayınlayan genç kalemler, edebiyata nasıl başladıklarını, ondan ne beklediklerini, hayalleri ve hedeflerini okuyucularla paylaşacaklar. Etkinliğini açılışına Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili’nin yanı sıra, Ahmet Kot, Turan Koç, Bünyamin Demirci ve Ali Ural gibi edebiyat dünyasından birçok şair ve yazar katıldı. Genç okuyucuların yoğun ilgi gösterdiği programda onur konuğu Atasoy Müftüoğlu, genç yazarlara tavsiyelerde bulundu.
Kendisinin de bir dönem edebiyat camiasında bulunduğunu söyleyen Başkan Remzi Aydın, gençlere edebiyat ve kültürel faaliyetlerle yetişmenin güzel ve avantajlı yönlerini anlattı. Remzi Aydın, “Edebiyatla iştigal etmek insanı hem olgunlaştırıyor hem de hayata bakış açısını daha iyi bir tarafa çekiyor. Ben mecburi olarak edebiyat dünyasına ara verip farklı kulvarlara geçtim ama hala hem ustaları hem de genç kalemleri elimden geldiği kadar takip ediyorum. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de Eyüp’ün medeniyetimizin merkez konumu olarak kalması ve kültür-sanat faaliyetlerinin önemli adreslerinden biri olması için çabalıyoruz. İlçemizin asli konumuna kavuşması, medeniyet, edebiyat ve sanat dünyasına yeni soluklar getirmesi için uğraşıyoruz. İlçemiz okullarındaki genç yetenekleri keşfedip, o isimleri edebiyat ve sanat dünyasına hazırlama uğraşısında tecrübe ve desteklerini bizden esirgemeyen ustalara teşekkür ediyorum” dedi.
“DÜŞÜNCELERİN VE YORUMLARIN İÇİNDE BOĞULMADAN TARİHE TANIKLIK ETMENİN ÖNCELİĞİ SİZDEDİR”
Konuşmasına “Bize değil kendinize gelin” seslenişiyle başlayan onur konuğu Atasoy Müftüoğlu ise, gençlerin taşraya sıkışmamasını öğütleyerek, kendi kuşağının tarihe gerektiği gibi tanıklık edemediğini, genç şair ve yazarlarınsa bunu yapabileceğini belirtti. Küresel çaptaki seküler ve liberal kültürel iktidarların izlediği şuursuzlaştırma faaliyetlerinin Türkiye ve İslam dünyasına uyguladığı zihinsel sömürüye karşı genç kuşağın taklitten uzak, bağımsız, eleştirel ve seçici bir dille metinler üreterek zihinsel hesaplaşmalara adım atması gerektiğini vurgulayan Müftüoğlu, sayılarla değil nitelikle uğraşılmasının önemini anlattı. Müftüoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Sizlerin küresel entelektüalizme karşı sözleriniz olmalı ya da onların fikirsel süreçlerine olumlu katkılar yapmalısınız. İçsel sorunlarımız bizi dünyaya karşı kıskaca almamalıdır. Sömürüye elverişli zihin dünyasından toplu şekilde sıyrılmalıyız. İslam ülkelerinin konuşmadığı sorunları, dünyanın fikirsel ve bilimsel geleceğine dair konuları artık sizler ele almalısınız. Düşüncelerin ve yorumların içinde boğulmadan tarihe tanıklık etmenin önceliği sizdedir. Ulus devletli dünya görüşlerinin dayattığı politik, din ve mezhep popülizmin dışına çıkıp, önemli konumları işgal edenlerin rüyalarla hapsettiği coğrafyamızın kaderi sizlerin elindedir. Bu durumda bizleri geride bırakıp öne çıkarak atacağınız her adım ibadettir."
Açılış konuşmasının sonunda Başkan Remzi Aydın edebiyatçılara teşekkür plaketi verdi. Her gün ayrı bir dalda Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek olan etkinliklerin içeriği şöyle:
"1’inci gün öykü atölyesiyle Necati Mert, Bünyamin Demirci, Mukadder Gemici ve Doğukan İşleri konuk edecek. 2’nci gün şiir atölyesiyle Turan Koç, Dursun Güzel, Muzaffer Serkan Aydın ve Meryem Kılıç’ı konuk edecek. 3’üncü gün deneme atölyesiyle Sadık Yalsızuçanlar, Ömer Yalçınova, Rahşan Tekşen ve Ahmet Bozkurt’u konuk edecek. 4’üncü gün roman atölyesiyle Sevinç Çokumsa Alper Çeker, Deniz Gezgin ve Emre Ergin’i konuk edecek. Ayrıca, öykü atölyesi saat 14.30’da Eyüp Anadolu Lisesi, şiir atölyesi 14.30’da Eyüp İmam Hatip Lisesi, deneme atölyesi 14.30’da Ali Rıza Özderici Lisesi, roman atölyesi 14.30’da Rami Anadolu Lisesi’nde öğrencilerle buluşacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1’inci Haliç Genç Edebiyat Günleri Başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN