Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Reel Sektör Güven Endeksi Haziran’da Azaldı

Giriş Tarihi: 24.6.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 24.6.2015 15:19
Reel kesim güven endeksi (RKGE), Haziran ayında bir önceki aya göre 4,1 puan azalarak 104,9 seviyesinde gerçekleşti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran 2015 ‘İktisadi Yönelim Anketi Ve Reel Kesim Güven Endeksi’ni (RKGE) açıkladı. Buna göre; 2015 yılı Haziran ayında RKGE, bir önceki aya göre 4,1 puan azalarak 104,9 seviyesinde gerçekleşti. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki toplam sipariş miktarı endeksi artış yönünde etkilerken, genel gidişat, gelecek üç aydaki üretim miktarı, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı, mevcut mamul mal stoku miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkilemiştir.
Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 2,4 puan azalarak 101,5 puan seviyesinde gerçekleşti.
Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde ve iç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlenerek devam ettiği gözlendi. İhracat sipariş miktarında ise bir önceki ayda artış bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı görüldü.
Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya göre güçlendiği görüldü. Mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin de güçlendiği gözlendi.
Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre zayıfladığı görüldü. Gelecek üç aydaki istihdam ve gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamalarına ilişkin artış beklentilerinin de zayıfladığı gözlendi.
Ortalama birim maliyetlerde son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre bir miktar zayıfladığı, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise güçlendiği görüldü. Gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentilerinin zayıfladığı gözlendi. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya kıyasla 0,3 puan artarak yüzde 8,4 oldu.
İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 8,0’e, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 69,4’e gerilerken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 22,6’ya yükseldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Reel Sektör Güven Endeksi Haziran’da Azaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN