Otistik Çocukların Yaptıkları Resimler Gaziosmanpaşa’da Sergileniyor

Giriş Tarihi: 4.7.2015 09:18 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 09:09
Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin düzenlediği tatil ve eğitim kampına katılan otistik çocuklar, yaptıkları resimleri belediye hizmet binasında vatandaşların beğenisine sundu.
Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin otizm konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla otistik çocuklar ve ailelerine yönelik düzenlediği tatil programı kapsamında çeşitli eğitimlere tabi tutulan özel çocuklar, yaptıkları resimleri Gaziosmanpaşa Belediyesi hizmet binası sergi salonunda vatandaşların beğenisine sundu. Projeye dahil olan 100 otistik çocuk ve aileleri, 20’şerli gruplar halinde Silivri’de tatile gönderildi. Burada tatilin yanı sıra çeşitli eğitimler de alan çocuklar el becerilerini geliştirebilmek için çeşitli resimler de yaptılar. Çocuklarıyla birlikte projeye dahil olan aileler de çeşitli eğitimler aldı.
“ONLARA MORAL VE MOTİVASYON SAĞLIYORUZ”
Özel çocukların hazırladıkları resim sergisinin açılışını yapan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, “Kısa bir süre önce onlarla birlikte Silivri’de birkaç günlük bir kamp programlarımız oldu. Onları orada gördüğümüzde, onların yeteneklerini ve marifetlerini bir şekilde ortaya çıkarmamız lazımdı. Özellikle orada yapılan sportif etkinlikler, at binme, resim yapma gibi sanatsal yeteneklerinin aslında saklı olduğunu gördük. O amaçla onların yapmış olduğu resimleri, kendi içlerinden gelen duygularını kağıda yansıtılmış şekliyle burada sergilemeyi uygun bulduk. Onların bu anlamda motivasyona ihtiyaçları olduğunu, öğretmenlerine ve ailelerine de moral ve motivasyon sağladığımızı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
VERİLEN EĞİTİMLER FAYDASINI GÖSTERDİ
Otistik sendromlu oğlu Hakan Yavuz Kobak ile birlikte projeye katılan Hülya Kobak, “Çocuğumun hayatını kolaylaştırmak adına çok şey öğrendim. Yani beslenmesinden eğitimine, ona nasıl davranacağım gibi konularda bazen yanlışlar yaptığımı fark ettim. Bu öğrendiklerimi uygulamaya da başladım ve faydasını da görüyorum” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otistik Çocukların Yaptıkları Resimler Gaziosmanpaşa’da Sergileniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN