Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İBB’den "Teke Böceği" İle Mücadele Çalışması

Giriş Tarihi: 7.7.2015 14:28 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 09:50
Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, Abdi İpekçi Arena spor salonu önünde bulunun akçaağaçların kök bölgesinde yaklaşık 9-10 mm çapında deliklerin oluştuğu belirtilerek, “Bitki çevresinde yapılan incelemelerde böceğin teke böceği "Anophoplora spp." olduğu anlaşılmıştır. Abdi İpekçi Spor Kompleksi merkez alınıp Fatih ve Zeytinburnu ilçelerinde 2 kilometre çevresindeki tüm akçaağaç, atkestanesi, söğüt ve çınar ağaçlarının ilaçlanması yapılıyor” denildi.
Fatih’te belediye ekiplerinin yaptığı çalışmalarda, Türkiye’de daha önce varlığı bilinmeyen, verdikleri zararla ağaçları kurutarak yok olmasına sebep olan zararlı “Anoplophora Spp” isimli böcek tespit edilmişti.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapılan açıklamada akçaağaçların kök bölgesinde yaklaşık 9-10 mm çapında delikler gözlendiği belirtilerek, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü Bitki Sağlığı ekiplerince yapılan arazi denetimleri sırasında Abdi İpekçi Arena spor salonu önünde bulunan akçaağaçların kök bölgesinde yaklaşık 9-10 mm çapında delikler gözlenmiştir. Bitki çevresinde yapılan incelemelerde böceğin teke böceği "Anophoplora spp." olduğu anlaşılmıştır” denildi.
“ZEYTİNBURNU VE FATİH’TE İLAÇLANMA YAPILIYOR”
Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren yetkililer, şu ifadelere yer verdi: “İstanbul İl Tarım Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik personeli, Zirai Karantina Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri yapılan toplantı sonucunda arazi çalışmaları planlanarak hızlı bir şekilde başlamıştır. Toplantıda alınan kararlar gereği Abdi İpekçi Spor Kompleksi civarındaki cadde, sokak, kamu alanları ve özel mülklerdeki ağaçlar tek tek incelenerek ergin çıkış deliği gözlenen ağaçlar işaretlenmiştir. Alandan kesilip uzaklaştırılma çalışması mart ayı sonu itibarı ile tamamlanmış olup, bu kapsamda 57 adet akçaağaç imha edilmiştir. Abdi İpekçi Spor Kompleksi merkez alınıp Fatih ve Zeytinburnu ilçelerinde 2 kilometre çevresindeki tüm akçaağaç, atkestanesi, söğüt ve çınar ağaçlarının ilaçlanması yapılıyor. İlaç uygulaması başarılı olmuştur. İlaçlama 20 gün ara ile devam edecektir.”
TANIM VE BİYOLOJİSİ
Olgun Asya Uzun Boynuzlu Teke Böcekleri 2.5-4 cm’lik gövde genişlikleri ve 10 cm’ye varan anten uzunluğuyla çok büyük böceklerdir. Böcekler kanatlı olup uçabilirler ancak gövdelerinin büyüklüğü ve ağırlıkları sebebiyle en fazla 400 m mesafelere uçabilirler. Dişi böcekler yumurtalarını ağaç gövdesine çiğneyici ağız yapısıyla 10-15 mm çapında yuvarlak veya oval çukurlar açarak 40 - 50 adet yumurta bırakır. 10 - 15 gün içerisinde larva çıkar ve odunsu dokuya doğru ilerleyerek beslenir. Kışı larva halinde ağaç içerisinde geçirir.
ZARAR VERDİĞİ BİTKİLER
Asya Uzun boynuzlu Teke böceği (Anoplophora spp.) gelecek yıllarda İstanbul için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır ve İstanbul’un yeşil alanlarındaki 1’inci sırada bulunan en tehlikeli zararlısıdır.
1’inci derece tercih ettiği; akçaağaçlar, atkestanesi, kavak, söğüt ve karaağaçtır.
2’nci derece; huş, çınardır.
ZARAR ŞEKLİ
Böcek tarafından ağaç gövdesi kemirilerek iz bırakırlar. Yumurtadan çıkan larvaların beslenmesi sonucu odun talaşı ve açtığı delikler görülür. Larvalar gövde içerisinde beslenip pupa olup, erginleşerek ağaç kök boğazında delik açarak dışarı çıkarlar. Çıkış delikleri dairemsi olup 6-14 mm çapındadır. İstila edilen ağaçların derhal kesilmesi ve yongalama makinesinden geçirilmesi büyük önem arz eder. Bu yöntem böceğin etkisizleştirilmesinde yüzde 100 etkindir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İBB’den "Teke Böceği" İle Mücadele Çalışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN