Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tercih Yolunda Öğrencilere Rehberlik Desteği

Giriş Tarihi: 7.7.2015 17:18 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 09:50
ÖSYS maratonunun tamamlanması ve tercih sürecinin başlamasıyla üniversite öğrencisi adayları soru işaretlerini gidermek için üniversite tanıtım günlerinin yolunu tuttu.
Kadir Has Üniversitesi 6-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan tercih maratonu için yıllar süren emekler sonucu puanları belirlenen öğrencilerin soru işaretlerini gidermek, tercihler konusunda destek sağlamak ve geleceğin meslekleri hakkında bilgiler vermek amacıyla üniversite tanıtım günlerini başlattı. Zor ve uzun bir dönemden çıkan öğrencilere başarılar dileyen Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Dağ, “Şimdi geriye işin en çetrefilli kısmı kaldı. Burada arkadaşlarımıza en önemli önerimiz mutlaka tercihlerini yaparken en sevdikleri ve ileride 35 -40 yıl çalışacakları meslek seçiminde içinde bulundukları ortamı düşünerek kimlerle çalışacaklarını, hangi ortamlarda çalışacaklarını göz önünde bulundurmalarını, mutlu oldukları insanların ve ortamların olduğu mesleği tercih etmelerini öneriyoruz” dedi.
Adayların bazılarının matematik problemlerini, bazılarının çizim yapmayı, bazılarının ise bilgisayarı sevebileceklerine vurgu yapan Prof. Dr. Hasan Dağ, “Her çocuk muhakkak hoşlandığı mesleği seçmeli. Ancak bunun yanında geleceğin meslekleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Bugün çok geçerli olan bir meslek yarın geçerli olmayabiliyor. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Günümüz tamamen bilgi ve iletişim teknolojisi üzerine kurulmuş bir alan. Dolayısıyla klasik bazı meslekler hızla değişiyor. Çok yeni meslekler geliyor. Bu değişimler göz önünde bulundurulmalı” diye konuştu.
“TEKNOLOJİK DÜNYA MERAKLI GENÇLER İSTİYOR”
Ebeveynlere de tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Hasan Dağ, “Ebeveynlere, gençlere baskıcı değil onlara destek olarak yanlarında olmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü biz burada gelen öğrencide meraklılık görmek istiyoruz. Sorgulayan, daha fazla öğrenmek isteyen bireyler olmalarını istiyoruz. Böylece topluma daha faydalı elemanlar yetiştirme şansımız oluyor. Ebeveynlerden istediğimiz kafalarındaki klasik mesleklere çocuğu zorlamamaları ve çocuğun aldığı kararda çocuğa bilgi sağlayarak destek olmalarıdır. Gençlerimiz çok akıllı. Bilgi ve iletişim teknolojisi içinde büyüyen bir nesil var şuanda. İstedikleri meslekleri zaten araştırıp öğreniyorlar” tavsiyelerinde bulundu.
Tercih sürecinde adayların izlemesi gereken yollara değinen Kadir Has Üniversitesi Rehber Öğretmeni Özlem Filmer ise, “Adaylar ÖSYM’nin resmi web sayfasına girerek buradan yerleştirme işlemleriyle ilgili kendilerine verilen şifreyi kullanarak tercihlerini gerçekleştirebiliyorlar. Bu yıl yine 30 tercih hakkı veriliyor. Bizler de Kadir Has Üniversitesi rehberlik servisi olarak aday öğrencilerin bu süreçte yaşayabileceği ikilemlere ya da bölümlerle ilgili sorulara burada birlikte çözüm yolu arıyoruz. Adayların yerleştirme işlemleri sırasında da onlara destek oluyoruz” ifadelerini kullandı.
Değişiklik yapılan fakültelere değinen de Özlem Filmer sözlerine şöyle devam etti: “Bu sene en bariz değişiklik hukuk fakülteleriyle ilgili gerçekleştirilen 150 bin baraj sınırlaması oldu. Bununla ilgili tercih yapacak öğrencilerin hukuk fakültesi tercihlerinde bu başarı sıralamasını dikkate alarak işlemleri gerçekleştirmeleri son derece önemli. Aynı baraj sınırlaması hukuk dışında tıp fakülteleri için de geçerli olacak. bu noktada aday öğrencilerin yine muhakkak bir uzmandan danışmanlık hizmeti alarak tercihlerini gerçekleştirmeleri son derece önemli. Hukuk fakültelerinde yapılan bir diğer önemli değişiklik de öğrenci alınan puan türüyle ilgili değişiklik. Geçtiğimiz yıl TM2 puan türüyle öğrenci alan hukuk fakülteleri bu yıl itibariyle TM3 puan türüyle öğrenci kabul edecek. Dolayısıyla adayların yine yerleştirme işlemleri sırasında bu puan türlerini dikkate alarak tercih yapmaları gerekiyor.”
Üniversite tanıtım günlerinde görevli olarak bulunan Kadir Has Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Çağnur Hacımahmutoğlu da, “3 sene önce ben de aynı heyecan ve soru işaretleriyle buraya tanıtım günlerine geldiğimde doğru şekilde yönlendirildiğimi düşünüyorum. Bu yüzden ben de arkadaşlarıma yardımcı olmaya çalışıyorum. Öğrencinin gözünden Kadir Has Üniversitesi’nin nasıl olduğunu anlatıyoruz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tercih Yolunda Öğrencilere Rehberlik Desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN