Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YTÜ, En Girişimci 5’inci Devlet Üniversitesi Oldu

Giriş Tarihi: 7.7.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 09:50
TÜBİTAK girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nde Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) genelde 10’uncu, devlet üniversiteleri arasında ise 5’inci oldu.
TÜBİTAK tarafından her yıl hazırlanan girişimcilik ve yenilikçilik endeksi bu yıl da açıklandı. Son yıllarda ar-ge, inovasyon ve bilimsel çalışmalara yaptığı yatırımlarla dikkatleri çeken Yıldız Teknik Ünivesitesi (YTÜ), ‘Girişimci ve Yenilikçi Üniversite’ sıralamasındaki yükselişini bu yıl da sürdürdü. Endeksin ilk kez yayınlandığı 2012 yılında tüm üniversiteler arasında 19’uncu sırada yer alan Yıldız Teknik Üniversitesi, 2013 yılında 15’inci sıraya, geçtiğimiz yıl ise 11’inci sıraya kadar yükselmişti. Yıldız Teknik Üniversitesi, TÜBİTAK tarafından bu yıl yapılan değerlendirmede 63.93 puan alarak tüm üniversiteler arasında 10’uncu, devlet üniversiteleri arasında ise 5’inci olmayı başardı.
Üniversite olarak son yıllarda büyük bir aşama kat ettiklerini dile getiren Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, ‘Yıldız’ın tüm üniversiteler arasında 10’uncu devlet üniversiteleri arasında da 5’inci olmasında katkı sağlayan tüm akademik personele teşekkür etti.
21. yüzyılın eğitim-öğretim sisteminde ürün odaklı öğrenci yetiştirme olduğunu ifade eden Rektör Yüksek, üniversitenin stratejisini ürün odaklı, ürün üretebilecek kabiliyete sahip öğrenciler yetiştirmek üzerine kurduklarını söyledi. Yüksek, bunu sağlamak için son 5 yılda üniversite-sanayi işbirliği, teknopark, teknoloji transfer ofisi, kuluçka merkezi gibi girişimciliği ve yenilikçiliği destekleyecek çok sayıda adım attıklarını dile getirdi.
TÜBİTAK’ın sıralandığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2015 yılı sıralamasında tüm üniversiteler arasında 10’uncu, devlet üniversiteleri arasında da 5’inci olmalarının önemli olduğuna işaret eden Yüksek, Yıldız gibi köklü ve beklentileri yüksek bir üniversite için asla yeterli olmayacağını belirterek, tüm akademisyenler olarak Yıldız’a hak ettikleri yere taşıyabilmek için daha fazla çalışmaları gerektiğini dile getirdi.
2015 yılının ilk 10’u şöyle:
"1’inci Sabancı Üniversitesi
2’nci Orta Doğu Teknik Üniversitesi
3’üncü Boğaziçi Üniversitesi
4’üncü Bilkent Üniversitesi
5’inci Koç Üniversitesi
6’ncı Teknik Üniversitesi
7’nci Özyeğin Üniversitesi
8’inci İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
9’uncu TOBB ETÜ
10’uncu Yıldız Teknik Üniversitesi".
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YTÜ, En Girişimci 5’inci Devlet Üniversitesi Oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN