Fatih’te ‘Dünya Kudüs Günü’ İçin Yürüdüler

Giriş Tarihi: 10.7.2015 16:58 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 17:42
Fatih Camii’nde Kudüs Günü Platformu öncülüğünde bir araya gelen kalabalık bir grup, Dünya Kudüs Günü nedeniyle Saraçhane Parkı’na yürüdü. Grup üyelerinden bazıları ABD ve İsrail bayraklarını yere sererek üzerine bastı.
Fatih Camii’nde cuma namazı sonrası Kudüs Günü Platformu öncülüğünde bir araya gelen grup, Saraçhane Parkı’na yürüdü. Ellerinde Filistin bayrakları ve dövizlerle Fevzi Paşa Caddesi üzerinden yürüyüşe geçen grup tekbir getirdi. Yürüyüş esnasında “Kudüs Günü İslam’ın diriliş günüdür” yazılı pankartı eşliğinde kortej oluşturup yürüyüşe geçen grup “’dan Kudüs’e direnişe bin selam”, “Siyonist İsrail Filistin’den defol”, “Direniş, şahadet, özgürlük” şeklinde slogan attı. Grubun toplandığı parkta Kuran-ı Kerim tilaveti yapıldı.
Öte yandan yürüyüş esnasında Çevik Kuvvet polis ekipleri de çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı. Saraçhane Parkı’nda toplanan grup burada basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması esnasında ABD ve İsrail bayraklarının yere serilmiş olması dikkat çekti.
Filistin’e Dönüş Platformu Başkanı Yusuf Abbas burada yaptığı konuşmasında, “Bugün bu mübarek ve yüce günde bir araya geldiğimiz bu günde, bu gün kutsiyeti şüphesiz en kutsal olan bu ay ve en kutsal olan bu günlerden anmaktadır. Ve özellikle Müslümanların en kutsal ve en mühim meselelerinden biri için toplanmış bulunmaktayız. Ve öyle bir günde Cenabı Allah, bu mübarek yerle ilgili etrafında Mescid-i Aksa için etrafı mübarek topraklar diye bahsetmektedir Kuran-ı Kerim’de. Böylesi bir günde bir araya gelip toplanmamız şüphesiz bugünün kutsiyetine uygun ve çok kutsal bir görev icra etmiş bulunuyoruz. Kudüs meselesi, Filistin meselesi, Mescid-i Aksa meselesi hiçbir Müslüman’ın ne zihninden ne kalbinden unutulması, sökülmesi mümkün olmayan bir davadır. Dünyada hiçbir Müslüman Mescit-i Aksa Siyonistlerin pis ayaklarıyla, necis ayaklarıyla kirletilirken izzet içerisinde, gurur içerisinde olamaz. Dolaysıyla Mescid-i Aksa ve Filistin davası için yola çıktığımızda aslında biz içimizdeki, kalbimizdeki, derinliklerimizdeki özümüzdeki bir dava için yola çıkmış oluyoruz” dedi.
Fatih Akıncıları Onursal Başkanı Mehmet Şahin ise “Dünya Kudüs Günü 1979 yılından bu yana dünyanın çeşitli ülkelerinde duyarlı bilinçli Müslümanlar tarafından çeşitli etkinliklerle ihya edilmektedir. Bizler de Türkiye’nin Müslümanları olarak, İslami sivil toplum kuruluşları olarak buraya geldik. Bu günün ihyası için bir platform oluşturduk” diye konuştu.
Grup yapılan basın açıklamalarının ardından sessizce dağıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fatih’te ‘Dünya Kudüs Günü’ İçin Yürüdüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN