Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Esir” Çanakkale’yi Anlattı

Giriş Tarihi: 15.7.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
“Esir” Çanakkale’yi Anlattı
Bağcılar’da, 100. Yılında Çanakkale gösteriminde sergilenen “Esir” adlı tiyatro oyununda Mehmetçiğin, dünyaya verdiği insanlık dersi gözler önüne serildi. Büyük savaş sırasında yaşananlardan yola çıkılarak hazırlanan oyunda, Osmanlı askerinin, dört bir tarafa şarapnel parçalarının düşmesine rağmen sıhhiye çadırındaki yaralı esir İngiliz askerini tedavi ederek yiyeceklerini paylaşması anlatılıyor.
Bağcılar Belediyesi Ramazan Etkinlik Alanı bu kez farklı bir programa ev sahipliği yaptı. Dört Mevsim Tiyatro ekibi, sahneledikleri “Esir” adlı oyunla ilçe sakinlerine 100. yılını kutladığımız Çanakkale Zaferi’ni adeta yeniden yaşattılar.
Tiyatro oyunu, bir İngiliz generalinin, eli kolu bağlı Osmanlı askeri ile dalga geçmesi ve ‘hasta adamın sonu geldi. Yenilmez armada ile Çanakkale boğazını geçip padişahın ’daki sarayının karşısında 5 çayını içeceğiz’ diye küçük düşürücü konuşmasıyla başlıyor. İlerleyen dakikalarda Kınalı Kuzular, seferberlik çağrısı üzerine davul zurna eşliğinde anne ve babalarının elini öptükten sonra cepheye koşuyor. Mehmetçiğin, “Benim adım küçük Muhammed, yani Mehmedim. Üç parça eşyayla savaşmaya geldim” diyerek yollara düşmesi de herkesi duygulandırdı.
“SIHHİYE ÇADIRINDA ESİR İNGİLİZ ASKERİ”
Deniz savaşlarının başlamasıyla birlikte büyük bir hezimete uğrayan İngiliz, Fransız ve Anzak’lardan oluşan işgalci güçler büyük kayıplar verirken, çok sayıda askerleri de esir alınmıştı. Savaş sırasında yaşananlardan yola çıkılarak sergilenen oyunda Mehmetçik, esir olarak alınan yaralı İngiliz askerini sıhhiye çadırında misafir ediyor ve tedavisini yapıyor. Türk askeri öğün yemeği olan çavdar ekmeği ile çorbasını da paylaşarak Osmanlı askerlerini ‘barbar’ diye tanımlayan işgalcilere karşı insanlık dersi veriyor. Oyun sırasında öldürülme korkusu yaşayan İngiliz askerinin karşısında Mehmetçiğin, ‘Savaşın bile bir ahlakı vardır” diye haykırması büyük alkış topladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Esir” Çanakkale’yi Anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN