Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rauf Denktaş’ın Heykeli Kartal’a Dikildi

Giriş Tarihi: 22.7.2015 14:48 Güncelleme Tarihi: 22.7.2015 17:07
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 41’inci kuruluş yıl dönümünde Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’ın Kartal Belediyesi tarafından yapılan anıtı düzenlenen törenle açıldı. Rauf Denktaş’ın anıtının Kıbrıs’a bakıyor şekilde yapılması dikkat çekti.
Kartal Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıllarda heykeltıraş Niyazi Dedeoğlu’na yaptırılarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ercan Havalimanı kavşağına düzenlenen törenle yerleştirilen KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Merhum Rauf Denktaş anıtının bir benzeri de Kartal Uğur Mumcu Mahallesi’ne yerleştirildi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin özgürlük ve barışın simge ismi olan merhum Rauf Denktaş’ın anıtının açılış törenine Kartal Belediye Başkanı Op Dr. Altınok Öz’ün yanı sıra Merhum Rauf Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş ve iki kızı katıldı.
Duygu dolu anların yaşandığı açılış töreninde konuşma yapan Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, “Bizler Kıbrıs halkı için yıllarını vererek büyük bir mücadele veren, tam bağımsızlık için uğraşan, hukukun üstünlüğü için elinden gelen her şeyi yan bu büyük devlet adamına Kartal halkı sahip çıkarak önünde saygı ile eğilsinler diye anıt yaptık” dedi.
“KIBRIS’IN ATATÜRK’ÜNÜ KALBİMİZDE YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ”
İnsanları değerli yapan uğruna verdikleri mücadelenin ötesinde kimlikleri ve kişilikleri olduğunu ifade eden Başkan Öz, “Yüzyılın dâhisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk boşuna herkesin gönlünde taht kurmamıştır. Onun zekası ve dahiliği insanların hafızasında büyük yer etmiştir. İşte Kıbrıs’ında Atatürk’ünü kalbimizde yaşatmak istedik. Rauf Denktaş ve Uğur Mumcu aynı mücadelenin insanlarıydı. Onların ikisi de bağımsızlık için insan hakları için hukukun üstünlüğü için mücadele ettiler onun içinde anıtın Kartal’da Uğur Mumcu Mahallesi’ne olmasını istedik” şeklinde konuştu.
“ANITTA RAUF DENKTAŞ’IN BAŞI KIBRIS’A BAKIYOR”
Bu anıtın bir benzerinin de Kıbrıs Esentepe’de olduğunu söyleyen Başkan Öz, “Bu anıt dikkat ederseniz Rauf Denktaş’ın bakışı Kıbrıs’a doğrudur. Uğur Mumcu Mahallesinden Kıbrıs’a bakıyor. Bunun hesabını kitabını düzgün bir şekilde yaptık. Vazgeçilmezi Kıbrıs’a doğru bakmasını sağladık” ifadelerini kullandı.
ANITI GÖREN KIBRIS GAZİLERİNİN FOTOĞRAF ÇEKTİRMESİ DİKKAT ÇEKTİ
KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Merhum Rauf Denktaş’ın adının yaşatılması için Kartal Belediyesi tarafından yaptırılan anıtın açılış törenine katılan Kıbrıs gazilerinin sırayla fotoğraf çektirmesi dikkat çekti. 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatına katılarak gazi olan İsmail Çoşkun, “Dünyanın en güzel şeyi bu güzel günleri yaşıyor olmak. 1974’te bu gün şuanda savaştaydık. Savaşın ikinci gününü yaşıyorduk. Yani şuanda havadan karadan savaşıyorduk” diye konuştu.
Anıtın yapılmasıyla aynı o günleri geri yaşamış gibi hissettim diyen Kıbrıs Gazisi Cevat Sarıoğlu, “Bugün savaşın ikinci günüydü ve biz savaşıyorduk. Yine savaş çıksın bu yaştan sonra yine giderim. Çok mutluyum” şeklinde konuştu.
Kartal Belediyesi tarafından Uğur Mumcu Mahallesi’ne Niyazi Dedeoğlu tarafından tasarlanarak yapılan Rauf Denktaş anıtının yapımı 3 ay 10 gün sürdü. 6 milimetre kalınlığında, bronzdan inşa edilen anıtın ağırlığı 780 kilo ve 3 metre 25 santimetre yüksekliğinde olup üzerine yerleştireceği kaideyle birlikte 7 metre yüksekliğinde yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rauf Denktaş’ın Heykeli Kartal’a Dikildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN