Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suruç’ta Hayatını Kaybeden Üniversite Öğrencisi ECE Dinç Toprağa Verildi

Giriş Tarihi: 22.7.2015 16:18 Güncelleme Tarihi: 22.7.2015 17:07
Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde meydana gelen canlı bomba saldırısında hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Fikriye Ece Dinç, gözyaşları içinde toprağa verildi. Törende, çeşitli bayrak ve flama taşıyan 200 kişilik gruba Dinç’in yakınları tepki gösterdi.
Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) 20 Temmuz Pazartesi günü Kobani’ye yardım amacıyla Suruç’ta düzenlediği basın açıklaması sırasında canlı bomba saldırısı sonucu hayatını kaybedenler arasında yer alan Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi i Fikriye Ece Dinç için Üsküdar’daki Şakirin Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene, genç kızın annesi Yasemin Dinç, babası Hamza Dinç, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP milletvekilleri; Ertuğrul Kürkçü, Garo Paylan ve Filiz Kerestecioğlu ile genç kızın çok sayıda seveni arkadaşları ve yakınları katıldı.
CENAZE YAKINLARI GRUBA TEPKİ GÖSTERDİ
Cenaze töreninin düzenleneceği cami avlusuna basın mensuplarının girişine izin verilmedi. Bu sırada mezarlığa 200 kişilik grup geldi. Çeşitli bayrak ve flama taşıyan gruba, cenaze yakınları cami avlusunda tepki göstererek siyasi slogan ve pankart açılmaması uyarısında bulundu.
Törene katılan HDP’li Ertuğrul Kürkçü’ye, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın milletvekillerine yaptığı çağrı soruldu. Kürkçü, “Bize bir geri dönüş olmadı. Resmen bir beyanda bulunan olmadı ama ben Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu çağrıya sıcak bakmadıklarını belirten açıklamasını meclisi olağanüstü toplantıya çağırması için gereken eksik imzaları CHP’li vekillerin tamamlaması çağrısı olarak gördüm. Bundan üzüntü duyduğumu söylemek isterim. Bir meclisin olağanüstü toplanması olağanüstü durum gelişme istidari gösterdiği için önemliydi. O zaman biz şu sonuca varabiliriz. Kılıçdaroğlu ve onun gibi düşünenler daha doğrusu meclisin bu olağanüstü toplanmasını ciddi bir çağrı olarak görmeyenler hükümet tedbirleriyle ittifak edecekler. Bunu yeterli bulacak noktadadırlar” diye konuştu.
Cenazeye katılan HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ise, “Fikriye ve diğer 31 arkadaşın hayalleri vardı, rüyaları vardı. Hayalleri bir arada yaşama hayalleriydi ve o hayallerini Kobani’ye taşıma hayalleri vardı. Kobani’ye hem çocuklar için hepimiz için eşitlik çerçevesince bir gelecek hayali için gidiyorlardı ve Kobani’nin yeniden inşası için gidiyorlardı. Bu aslında Türkiye’nin batısının Kobani’ye el vermesiydi ve buna katledildi. Bir arada yaşamamızı istemeyenler var. Hem içeride hem dışarıda bunu istemeyenler var. Bu gençlerin hayallerine kastettiler. Onların Kobani’ye el vermesine katlettiler. Bunu lanetliyoruz. Çok üzgünüz. Anılar önünde saygıyla eğiliyoruz. Onları unutturmayacağız. Umarım ki başka kayıplarımız olmasın. Bu İŞİD karanlığı biran önce tarihin kirli sahnesinde kirli bir sayfa olarak kalsın” dedi.
Kılınan cenaze namazının ardından Fikriye Ece Dinç’in cenazesi Karacaahmet Mezarlığı’nda defnedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suruç’ta Hayatını Kaybeden Üniversite Öğrencisi ECE Dinç Toprağa Verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN