Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Davutoğlu: “Bende Hiç IŞİD’e Destek Verecek Yüz Var Mı?”

Giriş Tarihi: 26.10.2015 17:38 Güncelleme Tarihi: 26.10.2015 17:47
Başbakan Ahmet Davutoğlu, TRT’de yayınlanan “Şimdi ve Burada” isimli programda öğrencilerle buluştu. Üsküdar Nevmekan’da canlı yayında öğrencilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, zaman zaman kendi öğrencilik yıllarından anılar anlattı.
Arap baharı ile ilgili bir soruyu da yanıtlayan Davutoğlu, “Tahrir meydanı yıllarca genç görmedi. Bir anda o meydana gençler niye çıktı. O gençler arasına İslamcısı, milliyetçisi, solcusu vardı. Tek şey aradılar onurlu bir hayat. O gençler çok basit şeyler istediler. Demokrasi, kalkınma ve özgürlükler istediler. O gençlerden bir kısmı her ideolojiden mısırlı genç 2011 Genel Seçim kampanyasında Konya’ya geldi. Bir gece Konya’da tarihi bir çevrede sabaha kadar sohbet ettik. Hayretler içerisinde kitabımın bazı bölümlerini nasıl tartıştıklarını gördüm. Mısır bayrağı o zaman her yerde demokrasinin bayrağı olarak görülüyordu. İşte o gençleri susturdular. Hepsi hapiste şu an o genç liderleri. Biz bunu iyi biliriz 12 Eylül’de hepimiz öğrenciydik. Sağcı solcu hepsini toplamışlardı. Darbenin iyisi olmaz, otoriter yapını iyisi olmaz. Şunu düşünün 12 Eylül’e isyan eden Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, hepimiz nasıl şimdi Türk siyasi hayatına damgamızı vuruyorsak, eminim o gençlerin arasından çıkacak yeni gençler Mısır’ın kaderini değiştirecekler. Dolayısıyla o gençler kimsenin komplosuyla ortaya çıkmadı. O gençler kendi dinamikleriyle ortaya çıktılar. Ben o gençlerin hepsine saygı duyuyorum” diye konuştu.
“BENDE HİÇ IŞİD’İ DESTEKLEYECEK YÜZ VAR MI?”
Davutoğlu, Türk hükümetinin IŞİD’i desteklediği yönündeki eleştiriler için ise, “Arkadaşlar bana bir bakın yüzüme konuşmama. Bende hiç IŞİD’i destekleyecek bir yüz var mı? Cevap bu alkışlarda. Sizin anladığınızı onlar anlamıyorlar. Bir dergi çıkarıyorlarmış ‘en büyük düşmanlarınız Erdoğan ve Davutoğlu’dur’ diyorlar. Esas tehlike AK Parti’nin yaklaşımı çünkü bizim temsil ettiğimiz İslam IŞİD’in tam karşıtı ve o İslam İŞİD’i etkisiz kılacak olan İslam” şeklinde konuştu.
“GECE UYKUMUN BÖLÜNMEDİĞİ HİÇBİR GÜN YAŞAMADIM”
Başbakan olarak gece çalan telefonlardan ürktüğünü anlatan Davutoğlu, “Sabah erken saatlerde çalan telefon beni hep tedirgin eder. Gece uykumun bölünmediği hiçbir gün yaşamadım. Türkiye büyük bir ülke her yerde bir olay olur. Genellikle içişleri bakanları aradıklarında insanın o anda zihnine bir şüphe düşer. Bu sabah içişleri bakanı aradığında bir IŞİD hücresine yapılan bir operasyonda kapıyı açmak için yüklenildiğinde oraya yerleştirilen bombalarla iki şehit verdik. Bu kadar yoğun mücadele veriyoruz ama hala benzer suçlamalar yöneltiliyor. IŞİD zihniyetine karşı bizim fiili emniyet tedbirlerimiz dışında zihniyete karşı ideolojik bir mücadele de vermemiz gerekiyor çünkü İslam dinin hiçbir şekilde kabul etmediği bir zihniyet var orada. PKK il mücadele ederken Kürt vatandaşlarımızın kimliğine önem veriyorsak, IŞİD ile mücadele ederken de İslam dinine hiçbir şekilde töhmet getirilmemesine özen göstermek lazım” diye konuştu.
“GEL SENLE ANLAŞALIM, BİR İŞ KUR 50 BİN TL VERELİM”
Davutoğlu taşeron işçi olarak çalıştığını söyleyen bir bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencisine de anlaşma önererek, “Gel senle anlaşalım. Taşeron meselesini çözeceğiz inşallah. Bir iki arkadaş daha bul üniversite bitiğinde başvur bilgisayar alanında bir iş başlat. Hemen sana 50 bin TL verelim. Taşeron işçilere saygımız sonsuz. 100 bin TL de faizsiz kredi veririz. Sonra bir işyeri kur” dedi.
Başbakan Davutoğlu AK Parti ve gençler arasının açıldığı yönündeki değerlendirmelerle ilgili bir soruyu da yanıtlayarak, “7 Haziran seçimlerinden sonra bazı araştırmalar yaptık. Bir bunun doğal tarafı var. İktidar olana karşı gençlerde genelde bir mesafe vardır. Ben bunun bizim açımızdan mazereti olmadığı kanaatindeyim. Gurur duyduğum taraf biz azla yetinen bir gençlik yetiştirmedik. Buradaki arkadaşların çoğu Ak Parti iktidara geldiğinde 3-5 yaşındaydı. AK Parti öncesini bilmiyor. AK Parti standartları öyle yükseltti ki talepler de yükseldi. Şimdi o gençlerin yükselen talep profili biraz da AK Parti’nin eseri. Şimdi yapmamız gereken bütün bu buluşmalarla gençlerin dünyasını daha yakından tanımalıyız. Neredeyse 10 yılda bir artık yeni bir nesil geliyor. İnşallah bu makas kapanacak” ifadelerini kullandı.
“OLA Kİ BİR YANLIŞ VARSA BUNUN PEŞİNİ BIRAKILMAZ”
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dilek Doğan’ın ölümüne ilişkin bir soruya ise, “Genç kızımızla ilgili bütün araştırmalar yapılıyor. Özen gösterilerek bazı emniyet tedbirleri alınıyor ama ola ki herhangi bir yanlış varsa bunun peşi bırakılmaz” diyerek yanıt verdi. Davutoğlu, Türkiye’nin dış politikasında hayalperest olduğu yönündeki eleştirilere de yanıt vererek şunları söyledi:
“Hayalperest olmak ayrı, hayallerinin olması insanın ayrı bir şey. Hayallerinizi hiç terk etmeyin. Benim hala hayallerim var. Türkiye 2001 mayısında dünyanın en derin ekonomik krizini yaşıyordu. Benim kitap çıktığında bir çok kişi bu mümkün değil diyordu. Şimdi bakın 2001 Mayısı’ndan bugüne 13 yılda Türkiye şu anda dünyada en fazla dış temsilciliği olan ülke sıralamasında 6’ıncı. G 20 dönem başkanlığını yapacağız. Türkiye’nin boyunun üstünde. Hedeflerinizi koyarken hiçbir zaman şu anki kapasitenize göre tayin etmeyin. Şu anki kapasite zaten hedef olmaz. Barfiksin nerede olması lazım. Boy seviyesinde bir barfiks bir fayda sağlar mı. Boydan çok yukarıda ise anlamsızlaşır. En doğru barfiks boyun biraz üstünde olacak siz zıplayacaksınız. Ülkeler için de geçerli bu. Bizim gençliğimizde Türkiye Yunanistan ile karşılaştırılırdı. Şimdi biz Yunanistan ile karşılaştırılıyor muyuz? Türkiye’nin ölçeği değişti. Hedeflerimizi hep kapasitenin üstünde ve ideallere yakın yerlere koyacağız. Sonra daha yukarı çekeceğiz.”
“GEZİYE KATILAN GENÇLERLE SOHBET ETMEK İSTERDİM”
Bir soru üzerine Gezi olaylarına katılan gençlerden bir grup ile birkaç gün sohbet etmek istediğini söyleyen Davutoğlu, “Çünkü onların hepsi bizim gençlerimiz. Biz onların hiçbirine terörist diye bakmadık. Kesinlikle hiçbir gence potansiyel suçlu diye bakmadım hayatımda. Her ideolojiden öğrencim olurdu. Yüksek lisansa başlayacak öğrencilere kendi makalelerimi verir eleştirmelerini isterdim. Siz hepiniz bizim yaptıklarımız taklit ederseniz yeni ve özgün düşünce üretemezsiniz. Orada gençlerin hissiyatlarına bizim yabancılaşmamızdan daha çok, o hissiyatları belli kesimler istismar etmeye kalktı. O zaman sayın başbakanımız da görüşmüştü bazı gençlerle. Şu anda bize en muhalif olan kim ise onları dinlemeye ve konuşmaya hazırız. Gençlere terörist diye bakan tutumu kabul etmem. Ama teröristler gençleri istismar ediyorsa onun da önünü kesmek lazım. Çünkü biz o çatışmalardan çok çekmiş bir nesiliz” dedi.
“BÜTÜN O BORÇLARI SİLECEĞİZ”
Başbakan Davutoğlu üzerlerinde borç gözüken gelir testi mağduru öğrencilere müjde de vererek, “Test deyince gençler korkup gitmiyor. Gençleri borçlandırmak düşüncemiz yok. Biz size borçluyuz. 1 Kasım’dan sonra yapacağımız bütün o borçları silmek olacak. Okulu bitirdikten sonra 2 yıl mühlet vereceğiz. Sistem oturacak iki yıl sona ödemeye başlayacaksınız” ifadelerini kullandı.
“KİMSEYİ ART NİYETLİ GRUPLARIN PLANINA MUHTAÇ ETMEYECEĞİZ”
Davutoğlu bir öğrencinin yurtlarda barınma sorunu ile ilgili sorusuna da, “Yurt imkanları arttı. En kısa zamanda isteyen herkese yurt imkanı sağlayacak bir tedbir de alacağız. Kimseyi art niyetli grubun planına muhtaç etmeyeceğiz. Bütün gençlerin barınma imkanlarını en kısa sürede çözeceğiz” diyerek yanıt verdi.
Davutoğlu’nun öğrencilerle sohbeti renkli diyaloglara da sahne oldu. Kız arkadaşının ailesinden istemek için Başbakan Davutoğlu’ndan yardım isteyen bir genç, salonda gülüşmelere neden oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu: “Bende Hiç IŞİD’e Destek Verecek Yüz Var Mı?”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN