Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Murat Arın: Piyasalarda mantık aramayın

Giriş Tarihi: 14.4.2013 12:30
Küresel piyasalarda ABD ve Avrupa ekonomilerinden kötü ya da ekonominin gidişi hakkında kuşkuya neden olacak veriler gelse de küresel piyasalar iyimserliğini korudu. Bunda en önemli etken Japonya'nın parasal genişleme programının etkisinin sürmesiydi.
Japonya'nın ekonomisine göre, ABD'nin 2.5 misli büyüklüğünde bir parasal genişleme operasyonu başlatması, Japonya Merkez Bankası'nın parasal tabanı bir misli artıracağını duyurması piyasaların son 10 gündür devam eden olumlu seyrinde önemli bir paya sahip. Bunun temel nedeni, Japon yeninin hızla değer kaybetmesi ve Japon tahvil piyasasında faizin az da olsa yükselmesiyle tedirgin olan fonların dünyada riskli- risksiz bakmadan birçok ülkeye dağılması. Açıklama basit: Japonya hükümeti enflasyonu yüzde 2'ye yükseltmeyi hedefliyor. Bunun sonucunda enflasyon yüzde 2'nin de üzerine çıkabilir. Oysa Japonya'da faizler uzun süredir yüzde 1'in altında seyrediyor. Enflasyonun ardından faizlerin de yükselmesi durumunda, tahvil portföylerinde ciddi zararlar oluşabilir ve faizin yüzde 4'ü aşması halinde birçok mali kurum sermaye açığı nedeniyle iflasa sürüklenebilir.
Bu nedenle Japon bankaları ve fonları çareyi yurtdışı yatırımlarda aramaya başladı. Öyle ki Avrupa'ya yönelen para İspanya'nın, İtalya'nın faizini düşürdü. Türkiye tahvilleri de bu para akımından en olumlu etkilenenler arasında yer aldı. İki yıl vadede tahvil faizi neredeyse bir puan düştü, yarı yarıya euro ve dolardan oluşan döviz sepeti 2,06 civarına indi. Yayılan fonlar borsalarda da yükselişlere neden olurken, ABD endeksleri tarihi rekor seviyelere ulaştı. Borsa İstanbul ise yüksek seviyelerini koruyor.
Avrupa ekonomisinde, özellikle borç krizi nedeniyle baskı altındaki ülkelerde hiçbir iyileşme yok. İşsizlik her geçen gün biraz daha artıyor, borçlar biraz daha kabarıyor, İspanya'da konut fiyatları her geçen gün biraz daha düşüyor. İtalya'da hala hükümet kurulmadı ve kurulacak gibi de gözükmüyor. Piyasaların ilah yerine koyduğu Mario Monti'nin de arkasında büyük bir enkaz bıraktığı ortaya çıkmaya başladı.

İflas hazırlığında

Başbakanlıktan önce Trilateral Komisyon'un Avrupa başkanlığını yapan, Goldman Sachs'ın değerli danışmanı, piyasaların gözbebeği Mario Monti, İtalya'nın borç/GSMH oranını yüzde 120 civarında almıştı. Oran geçen yıl sonunda yüzde 127'ye çıktı, bu yıl sonunda ise yüzde 130,4'e yükseleceği hesaplanıyor.
Bu denklemin sonucunda ne olacağı belli. AB bürokratları da bu sona doğru düzenlemeleri hızlandırdı. Yeni düzenlemelere göre bankalar, vergi verenlerin parasıyla kurtarılmayacak, Güney Kıbrıs'ta olduğu gibi bankaların iflasının önü açılacak ve güvence altındaki mevduatlar hariç, alacaklar iflas masasına gidecek. Güney Kıbrıs'ta kurtarma paketinin 17 milyar euro olması, bunun 10 milyar euro'sunu AB ve IMF'in vermesi, geri kalan 7 milyar euro'nun büyük bölümünün ise ülkenin iki büyük bankasındaki mevduatlara el konarak karşılanması öngörüldü. Ancak bu kararın üzerinden bir ay geçmeden Güney Kıbrıs'ın faturası 23 milyar euro'ya yükseldi. AB geri adım atmazsa 13 milyar euro iki Güney Kıbrıs bankasındaki mevduatlardan karşılanacak. Bu durumda güvence altında olmayan 100 bin euro'nun üzerindeki mevduatın en az üçte ikisi buhar olacak.
Japon fonların kendi ülkelerinden kaçarak Avrupa'ya yönelmesi, borç krizi altında ezilen ülkelerdeki durum dikkate alındığında ilginç bir tablo ortaya çıkarıyor ancak bundan sonraki dönemin gerçeği de bu: Para güvenli liman bulmakta, bu limana girip park etmekte giderek daha fazla zorlanacak. Bu gerçek bugünlerde özellikle hisse senedi fiyatlarının şişmesine neden oluyor. Açıklaması şu: Büyük bir mali krizde ayakta kalacak şirketlerin hisseleri değer kaybetse bile kriz sona erdiğinde bu fiyatlar eski seviyelerine geri dönebilir, hisse senedinde bekleyen yatırımcılar varlıklarını koruyabilir, buna karşın mali sistem içindeki varlıklarının büyük bölümünü kaybedebilirler.
İlginç bir tezat da parasal genişlemenin hızlanmasına karşın altının düşüş trendinde olması. Bu da bugünlerde piyasalarda mantık arayarak boşa bir çaba olduğunu ortaya koyuyor. Küresel piyasaların mantığı günden güne, rüzgarın estiği yönde değişip duruyor. Kaçınılmaz son büyük bir gürültüyle gelene kadar bu durum devam edecek gözüküyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Murat Arın: Piyasalarda mantık aramayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN