Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşe alımlar ilk çeyrekte pozitif

Manpower'ın İstihdama Genel Bakış Araştırması'na göre Türk işverenler umut vaat eden işe alım planları yapıyor. Euro Bölgesi ise yavaş adımlarla toparlanıyor

Giriş Tarihi: 5.1.2014 02:30 Güncelleme Tarihi: 8.1.2014 15:40

Manpower'ın İstihdama Genel Bakış Araştırması'nın 2014 birinci çeyrek sonuçları açıklandı. Türkiye'den bin işverenle görüşme yapılarak gerçekleştirilen araştırmaya göre Türk şirketleri ocakmart dönemi için umut vaat eden işe alım planları bildiriyor. İşverenlerin yüzde 25'i istihdam artışı beklerken yüzde 9'u düşüş öngörüyor. Yüzde 65'i ise herhangi bir değişiklik beklemediğini ifade ediyor. Türkiye'deki net istihdam görünümü araştırmaya yüzde 16 olarak yansıdı. 2013'ün dördüncü çeyreğine kıyasla, görünüm yüzde 2 düşerken önceki yılın aynı dönemine göre işe alım planları yüzde 6 puan güçlendi.

BÜYÜME VE İSTİHDAM ARTACAK

Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, "Durgunluk sonrası dönemlerde de Türk işverenler istikrarlı bir çizgide işe alım planları bildiriyor. Yeni araştırmamız, 2014 yılının ilk çeyreği için işe alım tahminlerinin hâlâ olumlu olduğunu ortaya koyuyor" dedi. Euro Bölgesi'nin en güçlü işe alım planlarının Türkiye'deki işverenlerden geldiğini belirten Hatipoğlu, birinci çeyrekte iş arayanların olumlu istihdam tablosundan istifade edebileceğini söyledi. Hatipoğlu, "Yakın zamanda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2014-2016 döneminde 1.8 milyon kişilik yeni istihdam oluşturma ve işsizlik oranını yüzde 8.9'a düşürme hedefini açıkladı. Hükümet, büyüme ve istihdamı artırma alanlarına öncelik veriyor" diye konuştu.

İÇ ANADOLU VE EGE LİDER
Rapora göre işverenler Marmara, Ege, İç Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde, 2014'ün birinci çeyreğinde personel sayılarının artacağını öngörüyor. Hatipoğlu, "En iyimser işe alım planları istihdam görünümünün sırasıyla yüzde 21 İç Anadolu ve yüzde 20 Ege Bölgesi'nden geliyor. Marmara'da işverenler yüzde 19 ile iyimser bir işe alım beklentisi bildiriyor. Diğer yerlerde ise hem Karadeniz hem de Akdeniz için yüzde 10'luk temkinli iyimser bir görünüm var" dedi. Türkiye'de ilaç ve perakende sektörlerinin istihdamını yıldan yıla artırdığını belirten Hatipoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Özelleştirmelerin devam ettiği, elektrik, gaz ve su sektöründeki işverenler de birinci çeyrek için yüzde 33'lük net istihdam görünümüyle en iyimser işe alım planlarını bildiriyor."

EURO BÖLGESİ YETERSİZ
Rapora göre işe alım konusundaki iyimserlik üç ay öncesine göre 21 ülkede güçlenirken 15'inde zayıflıyor. Reha Hatipoğlu, "Euro Bölgesi GSYİH tahminleri, ekonomideki toparlamanın son derece yavaş olduğunu ve işsizliği azaltmak için yetersiz kaldığını gösteriyor. Bölgenin en güçlü işe alım planları Türkiye'den en zayıf tahminleri ise 12 çeyrektir İtalya'dan geliyor. Buna karşılık, görünümün arka arkaya altıncı çeyrektir yükselmesiyle ve işverenlerin beş yıl içindeki en güçlü işe alım planlarını bildirmeleriyle Yunanistan, iş arayanlar için önümüzdeki üç ay boyunca fırsatlar sunarak, ciddi oranlarda iyileşeceğini müjdeliyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşe alımlar ilk çeyrekte pozitif
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN