Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadın çalışan yabancının önceliği

Uluslararası şirketlerin yerele göre kadın istihdamında önde olduğunu söyleyen Taşkaya, "Türk işverenler kadın çalışanı 2'nci sıraya koyuyor" dedi

GSYH büyüklüğü bakımından dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde yer almayı hedefleyen Türkiye'de kadın istihdamının artırılması yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. İnsan kaynakları firması Hugent'ın İş Geliştirme Direktörü Özlem Veryeri Taşkaya, işverenlerin her pozisyonda kadın çalışan sayısını artırmaya yönelik politikalar izlemesi gerektiğini söylüyor.
Türkiye'deki şirketlerin kadın istihdamına yaklaşımı nasıl?
Globaldeki kadın istihdamına yönelik uygulamaların pozitif etkilerini uluslararası firmalarda igörüyoruz. Ancak yerel, özellikle de kurumsallaşamamış patron şirketlerinde halen kadınların düşük verimde çalışacağı, saha pozisyonları için uygun olmadığı, evlenip çocuk doğurma sürecindeki iş kaybının yüksek boyutlarda olduğu yönünde bir algı var.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın kadınların iş hayatına katılması için çalışmaları oldu. Şirketler bunları dikkate alıyor mu?
Uluslararası şirketler ve holdingler kesinlikle bu uygulamaları dikkate alarak insan kaynakları politikalarını belirliyor. Fakat KOBİ ve küçük yapıdakiler için aynı şeyi söylemek mümkün değil.
Kadınların yönetici olmaktan korktuğuna dair bir algı var. Sizce bu ne kadar doğru? Kadın çalışanlar yeterince idealist mi?
Kadınların daha çok pozisyonun gerekliliklerine yönelik çekinceleri var. Yönetici ve aynı zamanda anne olan bir kadın, çocuğu ve evinin ihtiyaçlarına yeteri kadar zaman ayıramayacağı bunun da evliliğini olumsuz yönde etkileyebileceğini düşünüyor. Ne kadar idealist olursa olsun bu baskı ve beklentinin altında ezilen kadın çalışan sayısı yadsınamayacak boyutlarda.
Türkiye'de kadın çalışan sayısının artırılması için en gibi adımlar atılmalı?
Bu ancak işverenlerin her pozisyonda kadın çalışan sayısını artırmaya yönelik politikalar izlemesiyle mümkün. Bu süreç mesleki eğitimlerle muhakkak desteklenmeli. Mavi yakalı kadın çalışan sayısını arttırabilmek için teknik liselerdeki eğitim programlarında kadın çalışanın da istihdam edilebileceği kanallar eklenerek çeşitlendirilmeli. Şirket içindeki uygulamalarda da kadın çalışanlar için esnek saatler, doğum sonrası izinler gibi hayatı kolaylaştıran formüller uygulanabilir. İşverenlerin kadın çalışanı 2. sırada tercih etmesinin önüne geçilmeli ve ev-iş hayatı dengelerini sağlayabilecekleri devlet
destekli özel şirket uygulamaları devreye girmeli.
Kadın çalışanların aynı konumdaki erkeklere oranla başarısı nedir?
Kadınlar EQ'larını (duygusal zeka) iş hayatına daha iyi yansıtabildikleri, daha disiplinli ama bir o kadar da kollayıcı ve iyi birer takım arkadaşı oldukları için daha başarılı sonuçlar elde ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın çalışan yabancının önceliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN