Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avea'dan 'dört element' formülü

IIP'de bronz sertifika sahibi Avea, kapsamlı bir liderlik programı başlattı. Dört element metaforundan ilham alan program, kamplarla destekleniyor

Şirketlerin insan kaynakları (İK) performansını değerlendiren Invertors In People'dan (IIP-İnsana Yatırım Yapanlar) ilk başvuruda bronz sertifika alan Avea'nın yeni yol haritasında her çalışanı bir lider yapmak var. IIP'deki kriterlerden yola çıkarak liderlik kavramını İK politikasının odağına yerleştiren şirket, "Lider nasıl olmalı?" sorusunun yanıtını ise doğada buldu. Ünlü 'dört element' (hava, su, ateş, toprak) metaforunu kurum kültürüne uyarlayan Avea, tüm çalışanları işinin lideri yapmayı hedefliyor. Avea İnsan Kaynakları Grup Direktörü Bahattin Aydın, "IIP sürecinde bizi geleceğe taşıyacak liderlik modelini tasarlamanın gerekliliğini anladık. Avea'nın stratejilerini hayata geçirecek lider davranışların neler olması gerektiğini kendimize sorduk. Sonuçlar bizi, eskinin 'yaptıran' liderleri yerine 'birlikte yapan' liderlere götürdü. Böylece Avea liderlik modelini oluşturduk" dedi. Aydın, liderlikle yöneticiliği birbirinden ayırdıklarını da söyledi.

DOĞAMIZDA VAR

Liderliğin insanoğlunun doğasında bulunduğunu vurgulayan Bahattin Aydın, bu mantıkla doğadaki elementlerden ilham aldıklarını ifade etti. Aydın, "Hava, su, toprak ve ateşten oluşan dört element metaforundan yola çıktık. Havayı temsilen 'Rüzgârı Yakala' dedik. Çünkü liderlikte en önemli konulardan biri büyük resmi görmek, rekabet ettiğiniz pazarı iyi tanımak, iyi planlama yapmak" dedi. Aydın sistemi şöyle anlattı: "Toprağı temsilen 'Kaya Gibi Ol', ateşi temsilen 'Alevlendir' dedik. Tek başımıza yaptıklarımız değil, bunun başkalarına ilham vermesini ve birlikte çalışmanın sıcaklığını anlattık. Suyu temsilen 'Kabına Sığma' mesajını verdik. Gelişimin liderliğin en önemli parçası olduğunu vurguladık."

LİDERLİK OKULU MAYISTA AÇILIYOR
Bahattin Aydın, şirket bünyesinde bir liderlik okulu kurmak için çalışmalar yaptıklarını ve mayısta burada eğitimin başlayacağını vurguladı. Aydın, "Liderlik modeli çalışmasıyla Avea liderlerinin davranış, bilgi ve becerilerini belirledik. Tüm yönetim kademelerini kapsayacak bir program hazırladık. Bu sayede liderlik için gerekli donanımı sağlamalarını hedefliyoruz. Bu eğitim orta ve uzun vadeye yayılarak uygulanacak" şeklinde konuştu.

DOĞA KAMPINDA EĞİTİM
Liderlik sürecinin içselleştirilmesinin sınıf eğitimiyle mümkün olmadığını ifade eden Aydın, Serdar Kılıç ile "Leadership by Nature" isimli bir program tasarladıklarını söyledi. Doğada bir günlük kamp kurduklarını aktaran Aydın, 120 kişilik bir ekibin bu eğitimleri aldığını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avea'dan 'dört element' formülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN