Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancı yönetici sayısı artıyor

Son yıllarda şirketlerde yönetici transferi artıyor. Data Expert'in ortaklarından Yasin Altunkaya, " 5 yıl içinde yabancı yöneticilerin oranı yüzde 30'ları bulacak" diyor

İnsan kaynağının önemini her geçen gün daha çok fark eden iş dünyası yatırımlarını bu doğrultuda artırırken, bu potansiyeli yönetecek lider arayışını da hızlandırıyor. Bu hedefle profesyonel yönetici transferini artıran aile şirketlerinin üst düzey yönetici koltuğunda ise yabancı isimlerin sayısı hızla artıyor. İnsan Kaynakları şirketi Data Expert'in ortaklarından Yasin Altunkaya, önümüzdeki 5 yıl içinde Türk şirketlerinde yabancı yöneticilerin oranının yüzde 30'ları bulacağını söylüyor. Altunkaya, "Türk şirketleri en büyük sermayenin insan olduğunu keşfetti. Bu hedefle de yatırımlarını artırıyor. Özellikle kurum kültürünü geliştirmeyi hedefleyen şirketler yabancı yönetici transferini de hızlandırıyor" dedi. 1995'te kurulan, orta ve üst düzey yönetici bulan Data Expert, yılda ortalama 100-150 yönetici transferi yapıyor. Bugüne kadar HB, Samsung, Mercedes Benz, Coca-Cola gibi uluslararası isimlerin de bulunduğu şirketlere 4 bine yakın yönetici gönderdiklerini belirten Altunkaya, "Çalıştığımız şirketlerin yüzde 90'ı 5 yıl öncesine kadar yabancı merkezli iken şimdilerde bu oran yüzde 60'lara düştü. Bu bize Türkiye'de profesyonel yönetici kavramının gelişmeye başladığını gösteriyor" diye konuştu.

3'TE BİRİ YÖNETEMİYOR
İyi bir yöneticiyi 'bir şirkete marjinal katkıyı sağlayan kişi' olarak tanımlayan Altunkaya, yönetemeyen yöneticilerin ise şirketi iflasa kadar sürükleyebileceğini ifade etti. Türkiye'deki her üç yöneticiden birinin 'yönetemeyen yönetici' kategorisinde olduğunu belirten Altunkaya, "Bu yöneticilerin en büyük sorunu finansal tabloları iyi okuyamıyor olmaları" dedi. Bu kişilerin genellikle satış ve pazarlama alanında başarılı olduklarını fakat uzun vadeli plan yapmakta zorlandıklarını kaydeden Altunkaya bunun nedenini şöyle özetledi: "10 yıl öncesine kadar Türkiye'de istikrar yoktu. Bu nedenle finansal tablolar hep kısa vadeliydi. Bizde uzun vadeli plan yapma refleksi yeni yeni gelişiyor. Yabancılar ise bu anlamda çok başarılı. Bunu keşfeden Türk şirketleri hem yabancının çalışma prensibini hem de ileriyi okuyabilme yeteneğini şirket kültürüne yerleştirmek için yabancı yönetici transferine yoğunlaşıyor."

İYİ YÖNETİCİ SORUMLULUĞUNU DAĞITIR
Yasin Altunkaya iyi yönetemeyen yöneticilerin özelliklerini şu şekilde özetledi: "Yanlış atamalarla gelmiş oluyorlar. Örneğin bizde çok iyi satış yapan biri hemen yönetici olarak atanır. Fakat yöneticilik farklı bir olgudur. Ayrıca bu kişilerin pozitif bakış açıları eksik oluyor. Sürekli ya kaybedersem ya yanlış yaparsam gibi kaygılar taşıdıkları için altlarında çalışanlara da 'sen yapamazsın' baskısı uyguluyorlar. Genellikle adaptasyon sorunu yaşıyorlar. Bu nedenle daha önce kurulmuş bir sistemi alıp koruma eğilimine giriyorlar. Değişen pazar koşulları, çalışan profili ve teknolojiye adaptasyonda çok zorlanıyorlar. Bir diğer sorunları da zaman yönetimi. Genellikle çok uzun saatler çalışmanın doğru olduğu kanısındalar fakat verimliliği ölçümlemiyorlar. Aynı zamanda bu kişilerin delegasyon yetenekleri pek gelişmemiş. Her işi kendileri yapmaya çalışıyorlar ve dolayısıyla altında eziliyorlar."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı yönetici sayısı artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN