Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Povah: Şirketler sis içinde ileriyi görebilmeli

Giriş Tarihi: 25.5.2014

a&dc'nin kurucusu İmtiyazlı Psikolog Povah, "Şirketlerin başarılı olabilmeleri için sis içinde dahi ileriyi görebilen liderlere ihtiyacı var" dedi

İngiltere' nin insan kaynaklarına yönelik ölçme ve değerlendirme alanlarında faaliyet gösteren şirketi a&dc'nin kurucusu İmtiyazlı Psikolog Nigel Povah, geçen hafta Türkiye'deydi. "VUCA dünyasında yetenekleri değerlendirmek" konulu bir sunum gerçekleştiren Povah, "Günümüzde şirketlerin başarılı olabilmeleri için sis içerisinde ileriyi görebilen, net olmayan durumlar karşısında net olabilen, karmaşık durumlarla başa çıkabilen, hızlı hareket edebilen ve esnekliği yüksek liderlere ihtiyacı var" dedi. VUCA dünyasında klasik yetenek yönetimi anlayışının 'çevik' olması gerektiğini vurgulayan Povah bu doğrultuda şirketlerin hızlı öğrenen ve değişime adapte olma becerisi yüksek bir işgücü oluşturmaya odaklanması gerektiğini belirtti. "Günümüz VUCA dünyasında şirketler rekabet avantajını koruyabilmek için insan gücü anlamında hızlı büyüyebilme ya da gerektiğinde hızlı küçülebilme becerilerini geliştirmeliler" diyen Povah yetenek yönetimi süreçlerinde değerlendirme araç ve yöntemlerinden yararlanmanın hızlı ama doğru kararlar vermeyi sağlayan önemli bir unsur olduğunun altını çizdi.

VUCA NEDİR?
Vuca kavramı ilk olarak ABD silahlı kuvvetleri tarafından "Soğuk Savaş" ertesi dile getirilen ancak son dönemde stratejik yönetim alanında yaygın olarak kullanılan ve İngilizce Volatility (Değişken), Uncertainty (Belirsiz), Complexity (Karmaşık) ve Ambiguity (Muğlak)kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Povah: Şirketler sis içinde ileriyi görebilmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN