Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çalışanların yarısı 'Sigorta primlerim yatırılmadı' diyor

Eleman.net'in anketine göre mavi yakalıların yarısının primi ödenmiyor. Şirketin Genel Müdürü Duyarlar, "Artan denetimlerle kayıtsız çalıştırılanların sayısı giderek düşüyor" diyor

Giriş Tarihi: 6.7.2014
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yürüttüğü tüm çalışmalara rağmen kayıt dışı istihdamının önüne geçilemiyor. Eleman.net'in yaptığı ankete göre mavi yaka çalışanlarının yarısının sigorta primleri düzenli ödenmiyor. "Bugüne kadar çalıştığınız kurumlarda, SGK primleriniz düzenli ve eksiksiz olarak yatırıldı mı?" gibi soruların yöneltildiği anketi 8 bin 88 mavi yakalı çalışan yanıtladı. Ankete katılan çalışanların yüzde 50'si sigortalarının düzensiz ve eksik yatırıldığını söylerken, yüzde 41'i SGK primlerinin zamanında ve tam olarak yatırıldığını ifade ediyor. Kalan yüzde 9'luk bölüm ise SGK hizmet dökümünü takip etmediği için bu konuda bilgi sahibi olmadığını söylüyor.

DENETİMLER ARTIYOR

Eleman.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, son yıllarda çalışma hayatında denetimlerin artmasıyla birlikte kayıtsız çalıştırılan eleman sayısının giderek düştüğünü söylüyor. Duyarlar, "Denetimlerin artması ve çalışanların kendi primlerinin ödenip ödenmediğini takip etmeleriyle kayıtdışının önüne geçilebilir" diyor. Sigortasız çalışan sayısının azaltılması konusunda Türkiye'nin önemli bir yol kat ettiğini vurgulayan Duyarlar, yürütülen projeler sayesinde önümüzdeki dönemden umutlu olduğunu söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çalışanların yarısı 'Sigorta primlerim yatırılmadı' diyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN