Çalışanı değil vizyonunu değiştirdi

2013'te BDR Therma'ya satılan Baymak, bir yıldır hummalı bir çalışma yürütüyor. İlk iş olarak İK departmanını kuran şirket, çalışanını değil vizyonunu değiştirdi. Şirketin hedefinde akademi kurmak da var

Giriş Tarihi: 20.7.2014
Mart 2013'te Hollandalı BDR Thermea'ya satılan Baymak'ta bir yılda büyük bir kurumsallaşma hareketi yaşandı. Baymak'ı alır almaz ilk iş olarak İnsan Kaynakları (İK) departmanını kuran Hollandalı dev, şirket içinde çalışan kadroyu da değiştirmeden yoluna devam etti. Baymak İK Müdürü Esra Alemdar, "Satın alma sonrası İK departmanının hemen kurulması değişimin de ilk adımı oldu" dedi. Şirket içindeki çalışan kadrosunda hiçbir değişişklik yapılmadığını vurgulayan Alemdar, değişimin vizyonda olduğunu söyledi.

BİRİMLER YAPILANDIRILIYOR

Alemdar, "Patron şirketlerindeki çalışma şekliyle kurumsal şirketlerdeki aynı değil. İşleyiş şekillerimizin daha standardize hale gelmesi öncelikliydi. Bu amaçla kişiye bağlı işleyişten sıyrılıp sistem üzerinden yürüyen bir çalışma modeli geliştirdik. En büyük değişiklik de bu oldu" diye konuştu. Esra Alemdar, İK biriminde son bir senedir ciddi bir hareketlilik olduğunu ve tüm fonksiyonların yapılandırıldığını söyledi. Alemdar, "İşe almadan performans yönetimine, ücretten kariyer yönetimine kadar daha önce Baymak'ta olmayan her bir fonksiyonu yapılandırıyoruz" dedi.

900 KİŞİYE EĞİTİM VERDİK

Baymak'ın daha önce yürüttüğü projeleri de geliştirdiklerini dile getiren Alemdar şunları anlattı: "Uzun yıllardır Türkiye İş Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürüttüğümüz bir proje var. Meslek liseleri ve meslek yüksek okullarından mezun adayları üretim merkezimizde montaj ve kaynak işçiliği için eğitimler veriyoruz. Eğitim sonrası bir sınava tabi oluyorlar ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sertifikalandırılıyorlar. Böylece hem sektör için hem kendimiz için nitelikli eleman yetiştiriyoruz. Bu şekilde gençlerin kolunda bir altın bilezik oluyor. Şimdiye kadar 900 kişiye eğitim verdik. Bu eğitimi alanlardan bir kısmını Baymak bünyesinde istihdam ediyoruz. "

AKADEMİ KURACAĞIZ
Esra Alemdar, Baymak bünyesinde bir akademi kurmayı planladıklarını söyledi. Satış ve üretim akademisi olmak üzere iki aşamalı bir proje geliştireceklerini anlatan Alemdar şunları anlattı: "Üretim akademisinde Milli Eğitim Bakanlığı ile yürüttüğümüz projeyi geliştirerek sürdüreceğiz. Birleşme sonrasında üretim sistemimizi ve teknolojimizi yeniden ele aldık. Modernizasyon yatırımlarımız önümüzdeki yılla birlikte daha da büyüyecek. Akademide, ağır sanayide otomasyon sistemleri üzerine de eğitimler vereceğiz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çalışanı değil vizyonunu değiştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN