Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Genç beyinlere ihtiyacımız var'

Ekol Lojistik İK Genel Müdürü Osman Ünal 'Y' kuşağına seslendi: "Bu sektör ciddi anlamda gelecek vaad ediyor. Özellikle iş geliştirme ve planlama departmanlarında genç mühendislere ihtiyacımız var. Hızlı yükselebilirler."

Giriş Tarihi: 14.9.2014
Türkiye'nin en hızlı büyüyen sektörleri arasında yer alan lojistik, dünyaya yayıldıkça nitelikli eleman ihtiyacı da hızla artıyor. Şu sıralar en fazla açık ise planlama ve iş geliştirme departmanlarında. Ekol Lojistik İK Genel Müdürü Osman Ünal endüstri ve makine mühendisleri ile ekonomi, işletme, istatistik mezunu Y kuşağına ihtiyaç duyduklarını belirtiyor. Lojistik sektörünün pek çok yeni mezun için kalıcı bir iş alanı olarak görülmediğini dile getiren Ünal, "Halbuki bir bankada 10 yılda yönetici olunuyorsa bu rakam lojistikte 7 yıl. İlk zamanlar diğer sektörlere göre maaşlar daha düşük gibi görünse de hızlı yükselme fırsatı maaşların durumunu düzeltiyor. Ayrıca bir fabrikada tek bir müdür varken lojistikte her ofisin yönetici ayrı. Bu da kariyer yollarını açıyor" dedi.

KADIN SAYISI ARTACAK

Lojistik sektöründe çalışanların yaş dağılımının 18-35 arasında değiştiğini ifade eden Ünal, şu anda lojistikle ilgili 86 meslek yüksekokulu ve ön lisans programı olduğunu, 36 üniversitede ise lojistikle ilgili bölümler bulunduğunu vurguladı. Türkiye'de bu sektörde eğitim seviyesinin hızla arttığının altını çizen Ünal, "Erkek egemen bir sektör olmasına rağmen kısa vadede kadınları bu alanda daha fazla görmeye başlayacağız. Şu anda çalışanlarımızın yüzde 22'si kadın. Bunu artırmak için çalışıyoruz" dedi.

HARMANDERE'DEN MEZUN OLANA STAJ İMKâNI
Kardeş okulları Harmandere Meslek Lisesi'nin tüm eğitim-öğretim yılında yönetici kademesinde eğitim verdiklerini dile getiren Ünal, okuldan mezun olan tüm öğrencilere şirkette staj imkanı sağladıklarını söyledi. Ünal, "Simülasyon depomuz bile var" dedi.

KRİZLERİ SOĞUKKANLILIK KURTARIR
Bugüne kadar pek çok krizle karşılaştığını, en büyük krizi ise Telsim'in TMSF'ye geçtiği dönemde yaşadığını dile getiren Osman Ünal, genç yöneticilere krizle ilgili şunları söyledi: "Çalışanlara karşı çok şeffaf ve net olun. Yanlış yapmış olsanız bile bunu içtenlikle dile getirin. Kimseyi belirsizlik içine bırakmayın. Sık sık çalışanlarınıza son durumla ilgili kısa ve net bilgiler verin. Bunları yaptığınızda çalışanların göstereceği özveri sizi şaşırtacak."

750 FUTBOL SAHASI ORMANI KURTARDIK
Karadan gemi ve trenle taşımaya geçerek 750 futbol sahası büyüklüğünde orman alanını daha az karbon salınımı yaparak kurtardıklarını dile getiren Ünal, bunu adımın çevre ödülü ile taçlandırıldığını, çevreye duyarlı şirketlerin uzun soluklu olacağını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Genç beyinlere ihtiyacımız var'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN