Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yan haklar maliyetli geliyor

Türkiye'de 50'den fazla eleman çalıştıran firmaların büyük bir bölümü sigorta, araç, eğitim gibi destekleri içeren yan hakları ek maliyet yarattığı gerekçesiyle çalışana vermekten kaçınıyor

Giriş Tarihi: 5.10.2014
Uluslararası danışmanlık şirketi Towers Watson, 26 ülkeden 32 bin çalışanın katılımıyla Küresel İşgücü Çalışması ve 31 ülkeden 1637 şirketin katıldığı Küresel Yetenek ve Ödül Yönetimi Çalışması adı altında iki araştırma gerçekleştirdi. Türkiye'den büyük ve orta ölçekli firmalardan 825 kişinin ile 34 şirketin katıldığı araştırmaya göre yetenekli elemanı elde tutmak için yan haklar (sağlık sigortası, emeklilik, araç, eğitim vs.) baz maaşın üzerine çıktı ancak yan hakları sağlayan şirket oranı beklenenin altında. Towers Watson Türkiye Genel Müdürü Süha Alıcı, Türkiye'deki şirketlerinin yüzde 39'unun çalışanlarına yan haklar sunduğunu bu oranın yüzde 50'yi bulduğunda pazar uygulaması haline geleceğini söyledi.

YAN HAKLAR ŞİRKET İÇİN
"Oran yüzde 50'yi bulmadan firmalar bunu bir gereklilik olarak görmeyecekler. Şu anda pek çok şirket yan hakları göz ardı ediyor çünkü bu onlar için ek bir maliyet anlamına geliyor. Oran yüzde 50'yi aşarsa firma 'herkes bunu yapıyor, geride kalmayayım' diyerek yan hakları mecburen uygulamaya başlayacak" diye konuştu.

YETENEK AÇIĞI ÇIKACAK
Özellikle potansiyeli yüksek elemanı şirkette tutmanın daha da zorlaştı. Öyle ki araştırmaya göre Türkiye'de çalışanların yüzde 42'si kendi geleceklerinden stres duyuyor. Yüzde 31'i ise işyerinde aşırı strese maruz kalıyor. Durum böyle olunca işten ayrılanların sayısı da artıyor. Towers Watson Yetenek ve Ödül Yönetimi Dünya Başkanı Julie Gebauer ise, "202'de pazarda yetenek açığı yaşanacak. Dolayısıyla yetenekli personeli şirkette tutmak çok daha önemli bir hale gelecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yan haklar maliyetli geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN