Almanya'ya expat gönderiyoruz

Giriş Tarihi: 23.11.2014
Almanya'ya expat gönderiyoruz
Peryön ve Mercer ortaklığıyla yapılan "Yurt Dışı Görevlendirme ve Mobil İşgücü Yönetimi Anketi"ne göre şirketler önümüzdeki 2 yıl içinde uluslararası görevlendirmelerde yüzde 60 artış bekliyor. Türkiye'de en çok yurtdışı görevlendirme yapılan ülkeler arasında ilk sırayı Almanya alıyor. Onu Rusya ve Kazakistan izliyor. Şirketleri tarafından ana vatanlarının dışında uluslararası görevlendirme yapılan çalışanlar "expat" olarak adlandırılıyor. Türkiye'de ise yurtdışında mobil iş gücü olarak görevlendirme son 14 yıldır görülüyor ve son 8 yıldır artarak devam ediyor.

TÜRKLER MISIR'A GİTMİYOR

Türk çalışanların "expat" olarak gitmeyi tercih etmediği ülkeler arasındaysa Mısır, Irak ve Cezayir başta geliyor. Yurt dışında görevlendirilecek çalışanı belirlerken göz önünde bulundurulan başlıca beş kriter arasında, beceri ve yetenekler, dil bilgisi, performans, çalışanın maliyeti ve yurtdışı deneyimi yer alıyor. Çalışanın yurtdışı görevlendirmesinin önündeki engellerin başında aile ilgili konular, kariyer yönetimi sorunları, yurtdışı görevlendirmelerdeki toplam ödüllendirmede standardizasyon eksikliği, proje/görevlendirme sonrasındaki fırsat eksikliği geliyor. Şirketler en çok pozisyona ve maliyet kısıtlarına uygun aday bulmakta zorluk çekiyor.

1-5 YIL ARASI ÇALIŞIYORLAR
Türkiye'den 23 şirketin katıldığı araştırmaya göre şirketlerin yüzde 50'si 100 milyon - 1 milyar dolar, yüzde 30'u 1 milyar dolar üzeri ciroya sahip. Şirketlerde ortalama 8 yıldan bu yana uluslararası görevlendirme yapılıyor. Görevlendirmelerin büyük çoğunluğunu ise uzun dönemli, 1-5 yıl arası görevlendirmeler oluşturuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya'ya expat gönderiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN