Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anadolu kaplanlarını yurtdışına açacak

Anadolu kaplanlarını yurtdışına açacak

Mavi yakalıların iş arama motoru Eleman.net'in sahibi Gökhan Duyarlar, genç girişimcilere kendi internet sitelerini kurdurup yurtdışı pazarlara açacak

Türkiye'de her dönem nitelikli mavi yakalı personel arayan şirkletlerin veryansınlarına şahitlik ederiz. Mavi yakalılar ise iş bulamamaktan şikayet ederler. Bu açıktan yola çıkan Gökhan Duyarlar'ın 2005'te kurduğu Eleman.net, yüzde 90'ını KOBİ'lerin oluşturduğu 200 bin üye firmasıyla her ay ortalama 10 bin kişiye istihdam sağlıyor. Duyarlar şu sıralar yine KOBİ'ler için kendi internet sitelerini kurabilecekleri bir altyapı hazırladı.

Maliyet düşüp hız artacak

Türkiye'deki işletmelerin yüzde 99'unu oluşturan KOBİ'lerin ekonomiye sağladığı katma değer sebebi ile ekonominin can damarı olduğunu dile getiren Duyarlar, "KOBİ'lerin katma değerdeki paylarını artırmalarının yolu, bu değişime ayak uydurarak satış ve pazarlama ağlarını genişletmekten geçiyor. Yeni nesil yazılım sistemleri, bunu en az maliyetle, hızlı ve kolay bir şekilde sürdürebilmeyi sağlıyor" dedi. Geliştirdikleri yeni nesil "Hepsi Bir Arada" CRM yazılımı TRCRM ile, yazılım ve donanım maliyetlerini ortadan kaldırdıklarını dile getiren Duyarlar şunları söyledi: "KOBİ'lerin ihtiyaç duydukları e-ticaret sitesi, çağrı merkezi uygulaması gibi hizmetleri bir arada sunuyoruz. TRCRM ile KOBİ'ler müşteri veya kontaklarıyla ilgili tüm bilgilere kolayca ulaşırken, tekliflerini online olarak gönderebiliyor, daha hızlı ve daha yüksek oranda satışa çevirebiliyor. Bunun yanında tek bir tık'la e-ticaret sitelerini açabiliyor, VoIP altyapısı ile de telefon çağrılarını CRM üzerinden kolayca yönetebiliyor." Aralık ayında piyasaya sürülen ürünle şu an bin 260'a ulaşan kullanıcı firma sayısının yılsonuna kadar 20 bine ulaşması hedefleniyor.

Teknik beceri ilk kriter
Duyarlar'ın verdiği bilgiye göre; Türkiye'de KOBİ'ler mavi yakayı işe alırken teknik beceriyi önemli bir kriter olarak görüyor. Bu kesim, işe alırken referans ve tavsiyeleri beyaz yakadan çok daha fazla önemsiyor. Ücreti de bu tecrübe belirliyor. Ancak işe alınan eleman çoğu zaman işverenin beklentilerini karşılamıyor.

Mavi yakalı internette CV oluştururken zorlanıyor
Bugüne kadar yaklaşık 400 bin adayın istihdam edilmesini sağladıklarını ifade eden Duyarlar, internet kullanımının sınırlı olduğu mavi yakalı adayların, beyaz yakalı adayları hedef alan iş bulma sitelerinde özgeçmiş oluşturarak başvuru gerçekleştirmekte ciddi anlamda zorluk yaşadığını söyledi. Duyarlar, Eleman.net'in kolay site kullanımı, tek sayfada özgeçmiş oluşturma modülü ve hatta özgeçmiş oluşturma zorunluluğu olmadan telefon aracılığıyla başvuru yapabilme olanağıyla bu sorunu ortadan kaldırdıklarını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu kaplanlarını yurtdışına açacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN