Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan bu bölgede iyi bir liderlik yaptı

Kendini takip edenlerin DNA'sını değiştirebilen kişinin gerçek bir lider olduğunu belirten Phil Harkins, "Tayyip Erdoğan bu coğrafyada başarılı bir liderlik gösterdi, çok iyi iş çıkardı" dedi

Erdoğan bu bölgede iyi bir liderlik yaptı
Dünyanın birçok yerinden lider yetiştiren Liderlik Gelişimi Küresel Enstitüsü eski başkanı ve liderlik akademisi Linkage'in CEO'su Phil Harkins, Anadolu Grubu ev sahipliğinde Türkiye'ye geldi ve ayağının tozuyla sorularımızı yanıtladı. Dünyada başarılı lider örneği olarak Nelson Mandela'yı gösteren Harkins, Mandela'nın inandığı gerçeklerin çok kuvvetli ve sarsılmaz olduğunu, bundan dolayı inandığı şeylerle insanların DNA'sını değiştirmeyi başardığını belirtti. Harkins, insanların kalbine dokunan, kendi inandığı doğrulara insanların da inanmasını ve bu uğurda çabalamasını sağlayan kişilerin lider olduklarını söyledi.

Kötü günde liderlik zordur

Bu noktada Harkins'e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı sordum. Harkins'in yanıtı şu oldu: "Recep Tayyip Erdoğan çok riskli bir coğrafyada çok iyi bir liderlik örneği gösterdi. İyi ve güzel zamanlarda liderlik kolaydır. Rüzgarı arkanıza alırsınız ve liderliğin keyfini çıkarırsınız. Ama önemli olan kötü günlerde liderlik yapabilmektir. Etrafınıza bir bakın neredeyse bütün komşularınızda sorun var. Buna rağmen Recep Tayyip Erdoğan topraklarında onca farklı inanç ve kültür olmasına rağmen bu büyük topluluğa iyi liderlik ediyor."

Çoğunluğu motive etmek gerek
Pek çok ülkede başkanların ülke halkını motive etmediğini bu yüzden de başarısızlığın kaçınılmaz olduğunu dile getiren Harkins, örnek olarak da İran'daki Şah rejimini gösterdi. Şah'ın büyük bir oy çoğunluğuyla başa geldiğini ancak halkını motive edemediğini dile getiren Harkins, şirketlerin de ülke yönetimleri gibi olduğunu vurguladı. İnsanlara ne yapmaları gerektiğini söyleyen, karşısındakini dinleyen ve ona göre hareket eden, öğrenmekten vazgeçmeyen ve takımını cesaretlendiren kişilerin doğru ve başarılı bir liderliğin kapılarını araladığını vurgulayan Harkins, kişilerin ilk patronlarının da ilk liderleri olduğunu belirtiyor.

Arılarla ilgili yapılan testler liderliği açıklıyor
Liderliğin doğuştan olmadığını ama DNA'sında liderlik olan insanların da göz ardı edilemeyeceğini dile getiren Harkins, bu konuda arıları örnek gösterdi. Katil arılarla bal arılarının tek bir gen farkı yüzünden ayrıştıklarını dile getiren Harkins, "Genlerimiz gün be gün çevremizden etkilenip değişebiliyor. Çevresel etkiler hücrelerinizi yönetir. Yenidoğan katil arıları bal arılarının kovanına koyduğunuzda bal arısı olarak yetişirler. Bu da DNA'mızın değişebileceğini gösteriyor ki liderliklerin de çevresel faktörlere göre değişebileceği anlamına gelir bu" diye konuşuyor.

Liderde olması gereken özellikler
Stabildir
Hedefleri sıfırlayabilir
Dinler ve dinlediklerini hayata geçirir
İnsanlara doğru direktifler verir
Takdir eder, motive eder
İnsanların DNA'sını değiştirir
İnsanlara inanacakları yeni şeyler tasarlar
Sürekli kendini yeniler, öğrenmekten vazgeçmez

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan bu bölgede iyi bir liderlik yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN