Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlar arabuluculuk yapsın

Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton, şirketlerin arabuluculuk yapmaları için kadınları istihdam etmesi gerektiğini söyledi

Kadınlar arabuluculuk yapsın
Sürdürülebilir barış için ülke ülke dolaşan dünya arabulucuları İstanbul'da biraraya geldi. World Mediation Organization'un Girne Amerikan Üniversitesi'nde düzenlediği sempozyuma katılan Alarko ve Alvimedica Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton, arabuluculuk geliştikçe şirketlerin para ve zamandan ciddi anlamda tasarruf edeceğini söyledi. Türkiye'de arabuluculuk kavramının hukuk çerçeversinden çıkıp daha geniş alana yayılması gerektiğini ifade eden Alaton, "Arabuluculuk kadınların DNA'sında var. Neden bunu daha verimli kullanmayalım? Bu daha eşit bir dünya yaratıp sürdürülebilir büyümeyi destekler. Bunun ciddi anlamda lobisinin yapılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

DİYALOG VARSA BARIŞ DA OLUR
Türk-Amerikan İşadamları Derneği (TABA) Onursal Başkanı Uğur Terzioğlu ise sürdürülebilir barış için arkadaş biriktirmenin önemine vurgu yaptı. Bugüne kadar 18 ofiste yöneticilik yaptığını kaydeden Terzioğlu, "Ticari ya da kültürel dialog varsa orada barış vardır" dedi.

TÜRKİYE'DE HENÜZ FARK EDİLMEDİ
AlvImedIca'nın BM Küresel İlkeler Ortağı olmayı seçtiğini ve bunun ciddi bir sorumluluk gerektirdiğini dile getiren Alaton, yurtdışında firmaların ayrı bölümler açıp uzmanlar istihdam ettiği arabuluculuk işinin Türkiye'de henüz farkedilmediğine vurgu yaptı. Alaton, "Arabuluculuk işinin bir meslek olarak hayata geçmesi gerekiyor. Özellikle iş yaşamına bir süre ara verip dönmek isteyen kadınlar için biçilmiş kaftan" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar arabuluculuk yapsın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN