Orta kademe yönetici şirketi favori yapıyor

Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, orta kademe yöneticileri vizyoner ve iletişimi yüksek olan, sadece Y kuşağına değil bütün kuşaklara yatırım yapan şirketlerin en iyi işveren unvanını kaptığını söyledi

Giriş Tarihi: 22.3.2015
Orta kademe yönetici şirketi favori yapıyor
İyi bir işveren olmak kolay değil. Maaşların yanından adaletli bir yönetim mekanizması oluşturmak, çalışanlara düzgün bir kariyer planı sunmak, yan haklarda cimri olmamak, esnek bir çalışma ortamı yaratmak, yetenekleri elde tutmak için sürekli çalışanın gelişimine yatırım yapmak durumundalar.

DENGE KURAN KAZANIYOR
Ancak günümüzde özellikle Y kuşağının iş yaşamının içine daha dahil olmasıyla sadece patron ve üst düzeyin değil orta düzey yöneticilerin de ekibiyle doğru iletişim kuran, adaletli, takdir etmesini bilen ve bunu sahaya da yansıtabilen kişiler olması gerekiyor. Öyle ki yöneticisine güvenmeyen ve verdiği talimatlara şüpheyle bakan çalışanlar işlerin yürümesini de engelliyor. Her yıl 50 ülkede en iyi işverenleri seçen Great Place to Work'ün Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, orta düzey yönetici akımını şöyle anlatıyor: "Bir şirkette yetenekli bir çalışan varsa ağır işler ona yükleniyor. O çalışan yaptığı işle aldığı maaşı karşılaştırmaya başlıyor. Ancak hem az çalışıp hem de kendisinden daha fazla para alan ekip arkadaşı varsa sorun çıkıyor. Dengeleri kurmayı başaran yönetici ekibiyle daha başarılı oluyor." En fazla çalışılmak istenen şirketler ismi çok bilinen ve büyük şirketler oluyor. Dolayısıyla adaylar en çok bu dev şirketlere başvuruyor, buralarda da kısıtlı kontenjan olduğu için işsiz kalıyorlar. Şirketlerin bilinirliğe yatırım yapmaları gerekiyor.

GÜVENİ KAYBEDEN YÖNETİCİNİN PRİMİ YÜZDE 25 DÜŞÜYOR
Dünya genelinde özellikle çalışılmak istenen şirketlerin güven endeksleri üzerinden hareket ettiğini söyleyen Toprak, "Ekibin güven endeksi düştüğünde yöneticinin primi de yüzde 25 oranında düşüyor. Bu da yönetici için ciddi bir uyaran oluyor" dedi. Toprak, çalışanların rezil olmamak için kendisine ağır gelen bir işi reddetmediğini belirterek, "Dedikodu çalışanları hem mutsuz ediyor hem de zor durumda bırakıyor" diye konuştu.

MAVİ YAKALI ÇALIŞAN YÖNETİCİSİNE DAHA ÇOK GÜVENİYOR
Mavi yakalı çalışanların güven endeksinin beyaz yakalıya göre daha yüksek olduğunu ifade eden Toprak, vardiya müdürü gibi yöneticilerin ekibine karşı daha şeffaf, planlı ve çalışanların beklentilerinin daha net olduğunu söyledi. Özellikle mühendislerin iletişim sıkıntısı çektiğini belirten Toprak, "Mühendisleri de sosyalleştirmek gerekiyor. Birbirine selam vermeyen adamlardan müthiş Ar-Ge projeleri beklemek yanlış" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orta kademe yönetici şirketi favori yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN