Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Gençlerin ilk aşkı olmak istiyoruz'

Giriş Tarihi: 29.3.2015
'Gençlerin ilk aşkı olmak istiyoruz'

TT Genel Müdür Yardımcısı Bahattin Aydın, genç yeteneklerle üniversitenin 3. sınıfında tanışıp bu süreci işe alımlarla sürdürdüklerini söyledi. Aydın, "Bağlılık yaratmak için öğrencilerin ilk aşkı olmak istiyoruz" dedi

Türk Telekom (TT), Avea ve TTnet birleşmesinin ardından insan kaynakları (İK) tarafında da değişime giren ve yatırımlarını artıran Türk Telekom, Startt adını verdiği genç yetenek programıyla liderler yetiştirmeye hazırlanıyor. "Y kuşağının alışkanlıkları üzerine oturan bir iş yapıyoruz. Dolayısıyla işe aldığımız Y kuşağından 10 yılda liderler çıkarmak istiyoruz" diyen 35 bin çalışanlı TT'nin İK Genel Müdür Yardımcısı Bahattin Aydın, genç yeteneklerle üniversitelerin 3.'cü sınıfından itibaren iletişim kurmaya başladıklarını söyledi.

YENİ NESİL BAĞLILIK
"Genç yeteneklerle 3. ve 4. sınıflarda iletişime geçip onlarla bir nişanlılık sürecine giriyoruz. Birbirimizi seversek bunu evlilikle noktalamak arzusunda oluyoruz. Öğrencilerin de buna çok ihtiyacı var. Çünkü mezun olduktan sonra 'nerede çalışacağım?' dediğinde kafası karışıyor. Bu noktada biz yardımcı oluyoruz" diyen Aydın, bu şekilde yeni nesil bir çalışan bağlılığı yarattıklarını söyledi. Aydın, "Gençlerde 'onlar daha öğrenciyken elimden tuttu, hep bana yatırım yaptı' algısı yaratmanız lazım. Koçluk, eğitim, rotasyon gibi yatırımlar yaparak gençlerin kuruma olan bağlılığını artırmış oluyoruz. Bu yeteneklerin kurumu ilk aşkı gibi görmesi gerekiyor. Onların ilk aşkı olmak istiyoruz" dedi.

STAJYERLERE PART-TİME ÇALIŞMA FIRSATI
Genç yetenek programına başvuranların arasından 250 kişiyi staj için seçtiklerini ve Türkiye'de ilk olan bir çalışmayla öğrencilere 3 şirkette birden 3'er aylık periyodlar halinde rotasyon fırsatı verdiklerini kaydeden Aydın, öğrenciye çalışmak istediği bölümdeki iş döngüsü içerisinde yer alan birçok kritik alanda tecrübe edinme fırsatı sağladıklarını ifade etti. 360 derece telekomünikasyon tecrübesi dedikleri programda 1 yıl sonunda stajda başarılı olan öğrencilere kış döneminde parttime çalışma imkanı verdiklerinin altını çizen Aydın, "Bir öğrenci burada GSM, sabit hat ve geniş bantı aynı yerde tecrübe edebiliyor. O yüzden adını Startt koyduk. Kariyerine doğru yerden başla dedik. Programa 20 bine yakın başvuru var. Bu programdan 350-400 stajyer alacağız" diye konuştu.

DAHA FAZLA MÜHENDİSE İHTİYACIMIZ VAR
Mağazaların birleştiğini, TT, Avea ve TTnet müşterilerinin tek bir noktadan ihtiyaçlarını gidereceğini vurgulayan Aydın, artık daha fazla mühendis alma ihtiyacı duyduklarını kaydetti. Aydın, "Y jenerasyonunun alışkanlıkları bizim geleceğimiz. Dolayısıyla mağazaya giden tüketicinin satış elemanına sorduğu sorular karmaşıklaşıyor. Bunlara cevap verecek elemanlar barındırmak ya da eğitim vermek gerekiyor" diye konuştu.

SAĞLIK SİGORTASI İSTEMEYENE NAKİT PARA
Kurumda çalışanların taleplerine de cevap vermek için projeler gerçekleştirdiklerini ifade eden Aydın, "Mesela sağlık sigortası istemeyip onun karşılığını nakit olarak isteyenlere nakit para veriyoruz. Bu yönde talep artınca 40 farklı alternatif oluşturduk. Genç bir adam sağlık sigortası yerine gezmeyi sevdiği için aracına benzin isteyebiliyor. Buna cevap verdiğinizde mutlu oluyor. 2 yıldır uyguladığımız projeyi bu yıl tüm şirketimize açıyoruz" diye konuştu. Aydın, 13 milyar lira cirolu TT'de personel yatırımının 2.2 milyar lira olduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Gençlerin ilk aşkı olmak istiyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN