Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni istihdam paketi gençlere umut oldu

Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı yeni istihdam paketi gençlere umut oldu. İnsan kaynakları firmaları, verilen desteklerin genç işsizlik oranının düşmesinde önemli bir adım olduğunu belirtti

Yeni istihdam paketi gençlere umut oldu
Başbakan Ahmet Davutoğlu 11 ayaklı istihdam ve teşvik paketini açıkladı. Buna göre özel sektör işyerlerinde 6 ay işbaşı eğitim programında çalışacak kursiyerlere İşkur tarafından net asgari ücret ödenecek. İşverenin kursiyerler için yaptığı harcamalar vergi matrahından düşürülecek. Kursiyerler aynı işkolunda işe alınırsa imalat sektöründe 42 ay, diğer sektörlerde 30 ay SGK işveren primi İŞKUR tarafından ödenecek.

120 bin yeni istihdam

2015 Temmuz ayına kadar işbaşı eğitimine başlanmış olması halinde ilave 6 ay daha desteklerden faydalanılacak. Toplum yararına çalışma kapsamında 120 bin yeni istihdam sağlanacak. Kadın girişimcilerin finansmana erişimlerinin kolaylaştırılması ve böylelikle kadın istihdamının artırılması amacıyla yeni bir düzenleme de başlatıldı. Düzenleme ile kadın girişimcilerin 100 bin liraya kadar ve 5 yıl vadeli kullanacakları krediler için Kredi Garanti Fonu aracılığıyla yüzde 85 oranında kefalet imkanı sağlanıyor. Artan teşvikler ve İŞKUR'un verdiği desteğin alanının genişletilmesinin özellikle genç işsizlerin oranının azaltılması noktasında paketin büyük önem taşıdığını belirten Manpower Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, "Açıklanan paket ağırlıklı genç işsizlik oranının düşürülmesine yönelik bir çalışma. İşkur'un halihazırda işsizler için verdiği desteğin kapsamı genişletilmiş. Olumlu bir gelişme" yorumunu yaptı.

Genç işsizliğe çözüm olur

Son 1-2 yıldır işsizlikte artış olduğunu dile getiren Eleman.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, "Bu paket genç işsizlere çözüm olabilir. Son 4 aydır ilan sayılarında da azalma vardı. Firmalar kur riski, seçim derken hemen işe alımlarını durdurdu. Bu yüzden açıklanan paket bu durgunluğu önleyecek nitelikte" dedi. Toplum yararına çalışan yani özellikle belediyelerde çalışacak temizlik ve bakım işleri için 120 bin kişinin istihdam edileceğinin açıklanmasının da işsizler ordusu için umut olduğuna dikkat çeken Duyarlar, "Kadın istihdamının artırılmasına yönelik teşvikler ile girişimcilere yönelik açıklanan teşvikler de istihdam üzerinde olumlu etki yapacaktır" diye konuştu.

Atılan her adım çok değerli
Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz ise Türkiye'de her yıl istihdam gücüne katılan ciddi bir genç nüfus olduğunu, artan nüfus için iş fırsatı yaratmak hedefiyle hayata geçirilen her projenin değerli olduğunu söyledi. Paketten çıkan maddelere bakıldığında önceki uygulamaların kapsamının genişletildiğini ifade eden Azoz, "Özellikle Ar-Ge ve girişimcilere verilen teşvikleri istihdamı artıracaktır. Çünkü girişimcilerin istihdam potansiyeli daha yüksek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni istihdam paketi gençlere umut oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN