Patron teknik eleman istiyor

Patron, İŞKUR'un "Nasıl eleman arıyorsunuz" sorusuna "teknik" yanıtı verdi. Talepler dikkate alınarak 750 bin genç işe yerleştirilecek

Giriş Tarihi: 24.5.2015
Patron teknik eleman istiyor
Hükümet ve iş dünyasının birlikte yürüttüğü istihdam seferberliği meyvesini verdi. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), tüm illerde binlerce işyerini ziyaret ederek işgücü piyasasının fotoğrafını çekti. Sokak sokak tüm işverenlerin hangi nitelikte personele ihtiyacı olduğu belirlendi. İşverenlerin talepleri dikkate alınarak bu yılın sonuna kadar 750 bin genç işe yerleştirilecek. Hükümet programında istihdamın bu yıl 516 bin artarak 26 milyon 340 bine yükselmesi planlandı. İŞKUR'un saha çalışmaları ile iş ve yatırım ortamı bölgeler özelinde de analiz edilerek yeni bir istihdam stratejisi oluşturuluyor. Kurum'un özel sektördeki işe yerleştirme sayısı bir önceki yıla göre yüzde 45 arttı. Bu yıl hedef 1 milyon kişiyi iş sahibi yapmak.

SAHA ÇALIŞMASI YAPILDI
İŞKUR mart-nisan aylarında 132 bini aşkın işyerini ziyaret ederek patronların nasıl bir elemana ihtiyacı olduğunu sordu. Detaylı analizler yaptı. Saha çalışması sonrasında yaklaşık 40 bin işyerinde açık iş bulunduğu, patronların ağırlıklı olarak teknik eleman istediği ortaya çıktı. Araştırmaya göre elemana en çok ihtiyaç duyulan alanlar sırasıyla hizmet faaliyetleri, imalat, perakende, gayrimenkul. En çok aranan meslekler de elektrikçi, satış danışmanı, çağrı merkezi elemanı, müşteri temsilcisi, sekreter, güvenlik görevlisi olarak sıralanıyor. Araştırmaya göre gitelikli eleman ihtiyacını karşılayamayan şirketler mevcut kapasitelerinin altında çalışıyor ve potansiyelini tam olarak kullanamıyor.

HEDEF İŞSİZLİĞİ % 9.6'YA ÇEKMEK
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de iş gücü piyasasındaki gelişmelere ilişkin değerlendirmesinde işsizlik hedefinin de yüzde 9.6 olduğunu belirtti. Zeybekci, "Çalışan sayısı önceki yıla göre 1 milyon 720 bin kişi artarak 29 milyon 257 bine çıktı. İstihdam edilenlerin sayısı da 1 milyon 258 binlik artışla 26 milyon 313 bin kişi oldu" dedi. Avrupa'da canlandırmaya yönelik atılan adımların Türkiye'yi olumlu etkileyeceğini aktaran Zeybekci, "Küresel gelişmelerin Türkiye ekonomisi ve işsizlik üzerindeki etkisi dengeleyici olacak" yorumunu yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patron teknik eleman istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN