Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dev yöneticiler uyuyarak büyüdü

Salvador Dali, Thomas Edison, Winston Churchill gibi ünlü isimler öğle uykusuyla zihin performanslarını üst düzeye çıkardılar. Şimdi de dev şirketler öğle uykusunu çalışanın yasal hakkı haline getiriyor

Dev yöneticiler uyuyarak büyüdü
İsmet inönü, Vehbi Koç, Salvador Dali, Thomas A. Edison, Ronald Reagan, Winston Churchill, Rahmi Koç gibi ünlü isimlerin yaşam tarzı haline getirdiği öğle uykusu günümüzün dev şirketlerinin de işyeri anayasalarına girmeye başladı. Yapılan araştırmalara göre gündüz 26 dakikalık kestirme, çalışanların performansını yüzde 34, zihin açıklığını da yüzde 54 oranında artırıyor. Durumun farkına varan Google, Nike, Biritish Airways, Continental, Aol, Apple gibi şirketler öğle uykusunu çalışanın yasal hakkı haline getirdi bile. Çalışanlarına çalışma saatleri içinde kestirme molası için izin veren şirketler bunun için özel "Nap-Pod" adında uyku kabinleri hazırlıyor.

UYUYANLARA EK ÜCRET
Öğle uykusunun iş hayatında insanların verimliliğini arttırdığı yönündeki veriler şirketlerin yanı sıra bazı ülkeleri de harekete geçirmiş durumda. Örneğin Çin'de öğle uykusu çalışanlar için anayasal hak haline getirilmiş, Japonya da ise öğle uykusu uyuyanlara ek ücret veriliyor. Balkanlar'da saat 2 ile 5 arasında kimse birbirine ziyarette bulunmuyor. Güney Almanya'da bu uyku zamanında dükkânlar kapanıyor. Amerika, İngiltere ve Fransa, devlet eliyle öğle uykusunu teşvik ediyor. Öyle ki Indiana Üniversitesi'nde bir şekerleme kulübü kurulmuş. Özellikle siesta yaptıkarı için tembel olarak nitelendirilen Akdeniz ülkeleri ile Latin Amerika, Çin, Japonya, Yunanistan, Ortadoğu ve Kuzey Afrika vatandaşlarını 'haklı' çıkaran bu uygulama yapılan araştırmalarla da destekleniyor.

TÜKENMİŞLİKTEN KORUYOR
Öğle uykusunun hem sağlığı hem de zekayı olumlu yönde etkilediği, kişiyi daha mutlu, üretken ve yaratıcı kıldığı, stresi azalttığı, kalp krizi, felç, obezite ve diyabet hastalığı riskini düşürdüğü konusunda bilim dünyası da hemfikir. Öğle uykusu sayesinde enerji yükseliyor, yaratıcılık dahil olmak üzere dikkat artıyor ve zihin tazeleniyor. Duygu durumu değişerek işyerindeki biriken tükenmişlik duygusundan etkin bir şekilde korunarak çalışılıyor.

İŞADAMLARININ ÖĞLE UYKUSUNA 'GİZLİ BÖLMELİ' ÇÖZÜM
Türkiye'de ise 30 yıldan bu yana bu türden ihtiyaçları görüp fonksiyonlu mobilya üretimi yapan Gaysan Mobilya, "Multimo Nap" adıyla işadamlarının öğle uykusu ihtiyaçlarını çalışma odasında karşılayacak pratik bir yatak üretti. Multimo Nap, çalışma masasının ön bölümünden açılarak, çarşafı-yastığı olan bir yatağa dönüşüyor. Bu şekilde uzun bir toplantıdan çıkan ya da uzun bir yolculuktan gelen işadamları odasında kestirme fırsatı yakalıyor.

TRAFİK KAZALARI ÖĞLEDEN SONRA OLUYOR
Siestanın faydalarını araştıran bilimadamları, insanların öğleleri uyumak üzere programlandığını, çalışma şartları sebebiyle bu uykuya zaman ayrılmadığını, dolayısıyla çalışma temposunda bir düşüş yaşandığını belirtiyorlar. Trafik uzmanları da, trafik kazalarının en çok sabaha karşı ve öğleden sonra arasında olduğuna dikkat çekiyor. Anadolu'da özellikle tarlada çalışan işçilerin öğle uykusu uyuduğunu pek çoğumuz biliriz. Bu kişilerin sağlıklı ve uzun bir ömür sürdüğünü de unutmamak gerekiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dev yöneticiler uyuyarak büyüdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN